Katedrála svatého Ludvíka (Plovdiv)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katedrála svatého Ludvíka
Свети Лудвиг (Пловдив).jpg
Základní informace
Slohklasicistní architektura
Výstavba1858
Materiálcihla
Pojmenováno poLudvík IX. Francouzský
Poloha
AdresaPlovdiv, BulharskoBulharsko Bulharsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála svatého Ludvíka (bulharsky Катедрала „Свети Лудвиг“) je římskokatolická katedrála nacházející se na ulici "Bulevar kněžny Marie-Luisy" v centrální části města Plovdivu v Plovdivské oblasti v jižním Bulharsku. Patronem katedrály je svatý Ludvík IX., francouzský král v letech 12261270.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Katedrála je jedním z nejvýznamnějších katolických svatostánků v Bulharsku. Je konkatedrálou (spolu se Sofijskou katedrálou svatého Josefa) Sofijsko-plovdivského biskupství. V areálu se nachází samotná budova kostela, zvonice a budova biskupství. Chrámový svátek se slaví 25. srpna.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Skupina římskokatolických věřících existovala v Plovdivu prokazatelně již v roce 1768, nicméně v té době na území města a okolí neměla k dispozici žádný římskokatolický svatostánek a misionáři sloužili liturgie po domech, často i tajně.[zdroj?] V roce 1836 biskup Ivan Ptaček z řádu redemptionistů získal oficiální povolení na výstavbu malého katolického kostela a ten byl postaven v roce 1839. Později Vatikán odvolal z Plovdivu a okolí Řád redemptionistů a nahradil je kapucíny. Jednomu z nich, italskému biskupovi Andreovi Canova se podařilo docílit výstavbu mnoha římskokatolických svatostánků v Plovdivu a všude v okolí, kde žila katolická menšina. Výstavba současné budovy katedrály, vedená bracigovským mistrem Ivanem Bajaninem, začala v roce 1858 a byla ukončena roku 1861. Katedrála byla vysvěcena biskupem Andreou Canovem dne 25. března 1861. Zvonice byla postavena v roce 1898 ve florentinském stylu podle projektu architekta Mariana Pernigoniho. Budova katedrály byla poškozena zemětřesením v roce 1928 a následným požárem v roce 1931. Byla však opravena a znovu vysvěcena 8. května 1932. V roce 2002 katedrálu navštívil v rámci své návštěvy Bulharska papež Jan Pavel II.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Свети Лудвиг (Пловдив) na bulharské Wikipedii a Katedrála svätého Ľudovíta (Plovdiv) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]