Katalepsie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Katalepsie (také akineze, katalepse, tanatóza) je stav, který se nejčastěji projevuje strnulostí končetin, sníženou citlivostí k bolesti a také voskovou ohebností - flexibilitas cerea. Vědomí bývá většinou zachováno, ale často je naopak přítomen tzv. sopor.

Odborníci kdysi věřili, že je výsledkem (kontrolovatelného) mentálního stavu, který nemá žádný fyziologický základ. Výzkum ovšem potvrdil, že katalepsie se nevyskytuje jako základní onemocnění, ale jako součást komplexu symptomů, které jsou zapříčiněny různorodými poruchami. Příčiny katalepsie mohou být různorodé, jako například schizofrenie, Parkinsonova nemoc nebo epilepsie. Katalepsie je také symptomem mizejícího kokainového opojení.

Mezi symptomy patří: ztuhlé tělo a končetiny, tělo je manipulovatelné a končetiny zůstávají v pozici, do jaké jsou uloženy, netečnost, ztráta svalové kontroly, zpomalení tělesných funkcí, jako například dýchání. V některých případech může být kataleptický stav způsobený extrémním emotivním šokem.

Katalepsie je také termín používaný hypnotizéry, kterým označují stav, kdy u subjektu zhypnotizují paži, nohu nebo záda. „Končetinová katalepsie“ je často předhypnotickým testem, který hypnotizér provádí na subjektu dříve, než se pokusí o plnou hypnózu.

Než se začala praktikovat autopsie, mnoho osob, které trpěly nemocemi a zůstávaly dlouho ve stavu ztuhlosti, byly prohlášeny za mrtvé. Byly pak pohřbeny zaživa a je pravděpodobné, že když se jejich stav zlepšil, ze svých hrobů se vyhrabaly. Tak pravděpodobně vznikly historky o nemrtvých vracejících se z hrobu.