Karol Mladý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karol Mladý
Narození9. června 1916
Marok-Németh
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí29. prosince 1944 (ve věku 28 let)
Makov
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karol Mladý (9. června 1916, Marok-Németh29. prosince 1944[1], Makov[2]) byl československý voják a velitel výsadku Embassy.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 9. června v Marok-Németu v Uhrách, dnešním Maďarsku. Otec Anton byl zemědělský dělník, matka Anežka, rozená Hrivnáková byla zemědělská dělnice. Měl tři bratry a sestru.

Po absolvování obecné školy v Nové Vsi nad Žitavou se vyučil truhlářem a zároveň studoval odbornou školu. Poté odešel do Čech, kde pracoval jako truhlář. Základní vojenskou službu nastoupil 1. října 1937 v Komárně. Z armády byl propuštěn 11. října 1939 v hodnosti desátníka.

V exilu[editovat | editovat zdroj]

29. února 1940 opustil Slovensko a přes Maďarsko se dostal do Jugoslávie, kde podepsal vstup do československé armády. 12. prosince 1940 byl zařazen do roty doprovodných zbraní 11. čs. praporu s níž se zúčastnil bojů na Středním východě. Na jaře 1942 prodělal malárii a od 15. října 1942 byl zařazen v Jeruzalémě jako telegrafista k čs. vojenské misi.

Do výcviku pro plnění zvláštních úkolů byl zařazen (již v hodnosti rotného) 16. května 1944. Parakurz a další speciální přípravu absolvoval v Bari v Itálii. V červenci 1944 byl jmenován velitelem výsadku Embassy.

Nasazení[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Operace Embassy.

Společně s Grajzlem a Haríněm seskočili 21. prosince 1944 poblíž obce Prostějovičky. Skupina se nesešla. Postupoval společně s Haríněm. U Přerova byl 25. prosince zasažen do ramene při přestřelce s německou hlídkou. Přes zranění postupoval dál. 29. prosince 1944 byl při další přestřelce, tentokrát s gestapem smrtelně zraněn střelou do hlavy u obce Makov. V Makově byl pod cizím jménem tajně pohřben.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Dne 12. října 1945 bylo jeho tělo exhumováno a pohřbeno na hřbitově v Nové Vsi nad Žitavou. 17. července 1948 byl postupně povýšen do hodnosti podporučíka pěchoty v záloze.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]