Karla Homolka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karla Homolka
Základní údaje
AliasLeanne Teale,
Karla Leanne Teale,
Leanne Bordelais,
Emily Bordelais
Datum narození4. května 1970 (53 let)
Místo narozeníPort Credit, Ontario
KanadaKanada Kanada
Obviněnízabití
Výše trestu12 let odnětí svobody
Propuštění2005
Oběť
Počet obětí3
Období vraždění1990 – 1992
Stát vražděníKanadaKanada Kanada
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karla Leanne Homolka, známá též jako Karla Leanne Teal (* 4. května 1970 Port Credit, Ontario) je kanadská sériová vražedkyně (viz případ Bernardo & Homolka), odsouzená na 12 let vězení pro „vynucenou spoluúčast“ na znásilňování, mučení, únosech, dvou vraždách a jednom úmrtí, soudem připisovaných hlavně jejímu manželovi, Paulu Bernardovi (počátek 90. let 20. století). Jejím otcem byl český emigrant.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Karla Homolka se narodila v Ontariu jako jedna ze tří dcer. Od sedmnácti let pracovala na veterinární klinice jako asistentka. Zde se v roce 1987 setkala s Paulem Bernardem. Oba v sobě našli vzájemnou fascinaci. Mladá dívka na Bernardovi obdivovala jeho autoritářský nadhled, zkušenost a obdobnou sexuální náruživost. Stejně fascinovaný byl i Bernardo, který byl překvapen její podporou i sdíleným nadšením poté, co jí vyprávěl o svých sexuálních výletech. Často spolu mluvili o tom, jaké by to bylo někoho unést a sexuálně jej zneužívat. Karla nic nenamítala, ani když jí Bernardo navrhl, že by jejich obětí mohla být její mladší sestra Tammy, naopak nadšeně spolupracovala.[zdroj?] Nejprve sestře podala anestetikum, které odcizila na klinice, smíchané s alkoholem. Patnáctiletá dívka byla poté opakovaně Bernardem sexuálně zneužita. Homolka byla spíše divákem. Vše zaznamenávala na kameru a jen občasně asistovala. Dívka tento násilný akt nepřežila, udusila se vlastními zvratky. Případ byl vyšetřovateli klasifikován jako nešťastná náhoda. V dalších třech letech Homolka s Bernardem společně zavraždili další tři oběti. Mezi nimi byly středoškolačky, Leslie Mahaffy a Kristen French. Manželé je společně sexuálně mučili a posléze uškrtili. Těla rozřezali, části zalili do betonu a hodili do místního jezera. Záhy se vztah manželů změnil. Zmizela bezstarostnost a Bernardo se ke své ženě začal chovat agresivně. V roce 1993 musela být Homolka po roztržce s manželem hospitalizována. Utrpěla četné úrazy – hematom mozku nebo zabodnutý šroubovák ve stehenním svalu. Po této události byl Bernardo uvězněn v cele předběžného zadržení. Ve stejné době také byly vyhodnoceny tři roky staré vzorky DNA, které Bernardo poskytl na výzkumné účely. Tím byl usvědčen z 16 znásilnění, která spáchal v době, než poznal Homolku, a shoda byla nalezena i v případě vzorků sebraných z částí těl obětí. Zatčena byla i Homolka, která pochopila, že aktivní spoluprací s vyšetřovateli může získat menší trest. Byla usvědčena ze spoluúčasti na vraždách k odnětí svobody na 12 let. Tento rozsudek nabyl pravomoci dříve, než byly objeveny další důkazy, zejména videokazety, které by z ní učinily rovnocenného pachatele. Odsouzení Karly Homolky je též často udáváno jako vzorový případ zneužití dohody mezi provinivším se svědkem a obžalobou.

V roce 2005 byla Karla Homolka za velkého zájmu médií propuštěna z vězení. Mnohé skutečnosti jejího propuštění byly tajeny. Veřejností je vnímána jako největší národní zločinec a četné výtky padají k jejímu rozsudku. Je považována za nadprůměrně inteligentní. Ve vězení se naučila plynule francouzsky a dálkově studovala psychologii na univerzitě. Po propuštění si změnila jméno na Leanne Teal. Vdala se za vlivného lékaře. V současné době žije Homolka s manželem a třemi dětmi pod jménem Leanne Bordelais, místo jejího utajovaného pobytu odhalila novinářka Paula Todd a vydala o jejím hledání publikaci.[1][2]

Karla Homolka v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DRBOHLAV, Andrej. Psychologie sériových vrahů. 1. vydání. vyd. Praha: Grada Publishing, a. s., 2013. 466 s. ISBN 978-80-247-4371-4. S. 294–296. 
  2. Karla Homolka lives in Guadeloupe and has three children, new book reveals, The Globe and Mail, vyd. 21. 6. 2012 (anglicky)
  3. Lyricstime.com: Combichrist - God Bless. www.lyricstime.com [online]. [cit. 2012-10-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-21. 
  4. Diskografie.cz: Combichrist - God Bless. www.diskografie.cz [online]. [cit. 2012-10-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-09-03. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]