Karin Dorová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karin Dorová

Karin Dor na Berlinale 2015
Narození 22. února 1938 (79 let)
Wiesbaden
Povolání divadelní herečka a filmová herečka
Manžel(ka) Harald Reinl (19541968)
George Robotham (19882007)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karin Dor, vlastním jménem Käthe Rose Derr (* 22. února 1938, Wiesbaden, Německo) je německá herečka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Od svého mládí chtěla být herečkou, u filmu začínala nejprve v malých epizodních roličkách. Nicméně v roce 1953 se seznámila se svým prvním manželem režisérem Haraldem Reinlem, což jí zajistilo řadu filmových rolí z jeho tehdejší filmové tvorby. O třicet let starší Reinl v 50. letech točil zejména detektivní a kriminální filmy na motivy knih Edgara Wallace. Její osobní půvab jí zpočátku její kariéry přinášel především role mladých nevinných dívek a žen, které vždy určitým způsobem pomůžou hlavním představitelům.

Zahrála si v koprodukčních filmech natočených podle románových předloh Karla Maye v 60. letech 20. století manželem Reinlem. Ve filmu Vinnetou – Rudý gentleman ztvárnila postavu krásné indiánské dívky Ribanny, do které se zamiloval indiánský náčelník Vinnetou, stejně tak i jeho přítel Old Firehand. Dále hrála ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře, kde si zahrála slečnu Ellen, a ve filmu Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti , kde hrála slečnu Mabel.

V roku 1994 obdržela Scharlihovu cenu, udělovanou za prezentaci díla Karla Maye.[1]

V listopadu 1955 se do manželství narodil syn Andreas, které se v 60. letech rozpadlo a skončilo rozvodem. V danou dobu jí zemřeli rodiče a ona sama vážně onemocněla rakovinou. Na začátku 70. let se vdala podruhé, vzala si amerického kaskadéra Günthera Schmuckera. Ani její druhé manželství nebylo příliš šťastné. Roku 1988 se vdávala potřetí, s filmovým producentem Georgem Robothamem zůstala do jeho smrti v roce 2007 střídavě v Beverley Hills a v bavorském Rottalu.

Mezinárodní ohlas jí zajistila role v bondovce Žiješ jenom dvakrát, kde se po boku Seana Conneryho objevila v roli zrzavé agentky Helgy Brandtové. Její filmová kariéra se na konci 70. let 20. století ocitla v útlumu. Dnes se již herecké práci v divadle, filmu a v televizi věnuje pouze příležitostně.[2]

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/25945-karin-dor.html
  2. http://www.imdb.com/name/nm0233312/bio

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]