Kanystr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rusko 1943, operace "Citadela", VW Kubelwagen s Wehrmacht-Einheitskanister
Kanystr používaný Wehrmachtem
Barevné kanystry z ocelového plechu
Plastový 5litrový kanystr

Kanystr je robustní přepravní nádoba na palivo vyráběná původně z ocelového plechu. Má svůj původ v Německu, kde byla tato dvacetilitrová nádoba na palivo vyvinuta ve 30. letech pro potřeby Wehrmachtu. Z vojenského hlediska byl kanystr významným technickým vylepšením, protože předchozí přepravní nádoby vyžadovaly použití nářadí a trychtýře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Němci nazývali tuto přepravní nádobu Wehrmachtskanister a v rámci příprav na 2. světovou válku jich měli v roce 1939 v armádních skladech připraveny tisíce.[1] V průběhu 2. světové války se Spojenci seznámili s nespornými výhodami německých kanystrů oproti vlastním přepravním nádobám (konve) a okopírovali je pro potřeby vlastních vojsk.

Použití[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době se kanystry používají jak pro převoz a přechovávání rozličných kapalin, tak jako nádoby určené pro vodu. Pro tyto účely se vyrábějí i z plastu, pokud jsou plastové kanystry určeny pro skladování hořlavých či snadno výbušných látek, musí být z bezpečnostních důvodů vyrobeny z takové hmoty, která neprodukuje žádnou statickou elektřinu (zamezení nebezpečí výbuchu a požáru). Plastové kanystry si často zachovávají vzhled původních plechových kanystrů. Aby nedošlo k záměně a vzájemnému smíchání různých paliv a k jejich kontaminaci vodou či naopak, bývají kanystry barevně odlišeny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jerrycan na anglické Wikipedii.

  1. Richard M. Daniel. The Little Can That Could. Invention & Technology Magazine. AmericanHeritage.com, 1987. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]