Kanó Motonobu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kanó Motonobu
Kano White-robed Kannon, Bodhisattva of Compassion.jpg
Narození 28. srpna 1476
Kjóto
Úmrtí 5. listopadu 1559 (ve věku 83 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bílé roucho-Bodhisattva soucitu

Kanó Motonobu(狩 野 元 信) - (28. srpna 1476 - 5. listopad 1559) byl japonský malíř, člen malířské školy Kanó. Prostřednictvím svých politických vztahů, patronací, organizačními schopnstmi a také svým vlivem dokázal zachovat malířskou školu Kanó až do dnešní doby. Systém školy byl zodpovědný za výcvik velké většiny malířů po celou dobu japonského období Edo (1615-1868). Po své smrti byl označen jako Kohögen (古 法眼).

Rodinné dědictví[editovat | editovat zdroj]

Rodina Kanó je považována za potomky z řady válečníků z okresu Kanó. Oblast Kanó je nynější japonská prefektura Shizuoka. Předkem této rodiny byl Kanō Kagenobu z rodiny Imagawa. Hlásil se k autorství obrázu nejvyšší hory v Japonsku, hory Fudži, vytvořeném při příležitosti návštěvy šóguna Ashikaga Yoshinori v roce 1432. Rodina Kano dominovala v japonském malířství od konce období Muromachi (1333-1568) do konce období Edo (1600-1868).

Kanō Masanobu, otec Motonobu, byl zakladatelem malířské školy Kanó. Kano Masanobu byl oficiálním dvorním malířem šóguna Ashikaga v roce 1481. Masanobu byl profesionálním umělcem, jehož styl pocházel ze stylu Kanga a jeho potomci pokračovali ve stylu školy Kanó.

Hosokawa Sumimoto na koni 'Kano Motonobu, Eisei Bunko Museum, 1507

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Motonobuovi bylo pouze devět let, když začal sloužit šógunovi a jeho nástupcům: Ashikaga Yoshitane, Ashikaga Yoshizumi Yoshizumi a Ashikaga Yoshiharu Yoshiharu. Hosokawa Takakuni byl člen elity, který pověřil Motonobu, aby v roce 1513 ilustroval soubor narativních rukopisů. Motonobu se pravděpodobně cvičil v Kanga (inkoustová malba čínského stylu) pod dohledem svého otce a nejspíše tak získal svou dovednost jako malíř portrétu. Motonobu dostával mnoho zakázek z různých zdrojů, včetně vládce Ashikagy, členů aristokracie a hlavních kjótských svatyní a chrámů. Z těchto provizí byl Motonobu schopen dále rozvíjet své malířské schopnosti. Motonobu, stejně jako jeho otec, dostával mnoho objednávek od šógůnú Ashgikaga.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Zákazníci Motonobu Kanó pocházeli z císařského dvora či byli bohatými obchodníky převážně z Kjóta a Sakai. Nejvíce dochovaných smluv se týká votivních obrazů tzv. e-ma. Tyto desky zobrazovaly Thirty-Six Immortals of Poetry ( Třicet šest nesmrtelných básní) - viz poznámka. Objednavatelem byla skupina obchdníků Sakai v roce 1515. Obrazy byly určeny pro svatyni Shinto Itsukushima, nyní sídla prefektury Hirošima. Rodina Sanjönishi,se silnými vazbami na císařský dvůr, měla ráda práci Motonobua. Proto si v roce 1536 si u něho objednali tyto deskové obrazy. Malba byla provedena na skládacím panelu před skupinou hostů; Motonobu poté představil tyto obrazy i císaři Go-Nara ( 26. ledna 1495 - 27. září 1557, byl 105. japonským císařem podle tradičního pořadí dědictví. Vládl od 9. června 1526 až do 27. září 1557, během období Sengoku. Jeho osobní jméno bylo Tomohito (知 仁). Motonobu musel být opravdu flexibilní, aby vyhověl individuálnímu přání každého zákazníka. Je považován za patriarchu školy Kanó, kde měl důležitou roli. Dokázal totiž skloubit svůj umělecký talent s všestranností. V kjótských chrámech je uchována spousta jeho obrazů. Jsou na panelech kláštera Reiun-in v Kjótu, kde Motonobu dekoroval jeho hlavní místnosti. Jeho obrazy na posuvných panelech jsou nyní uloženy ve visutých svitcích. Patří sem také 49 krajin s větinami a ptáky.

Portrét Hosokawa Takakuni, Kano Motonobu, Tōrin-in, 1543

Kanó škola[editovat | editovat zdroj]

Kanó škola je japonská škola malířství, jejímž zakladatelem je Tosa Mitsunobu, Motonobův tchán. Škola se specializovala na malířský styl Yamato-e. Mitsunobu kombinoval silné tahy štětce s dekorativní přitažlivostí. Tento styl byl vhodný pro velké kompozice a ovládal japonskou malbu na dalších tři sta let. Motonobu byl vedoucím malé dílny Kanó v roce 1530. Malířská škola sídlila v severním Kjótu a měla asi deset malířů. V dílně pracovali také tři synové Motonobu: Shōei (1519-1592), Yusetsu (1514-1562) a Joshin a mladší bratr Motukobu Yukinobu (1513-1575) a další pomocníci, kteří pravděpodobně nebyli příbuzní. Protože byl Motonobu vedoucím či hlavním architektem obrazů, byl to on kdo převzal smlouvu od zadavatele, a organizoval práci. V podstatě byl hlavně manažerem, obchodníkem. Vytvoření návrhu a kompozice díla byla jeho starost, na nejnáročnějších detailních částech obrazu pracoval sám, jeho syn s pomocníky pracovali na ostatních částech obrazu, či se podíleli na dalších h činostech produkce. Rozemílali pigmenty, připravovali papír, malovali pozadí nebo prostě vyplňovali velké plochy obrazu barvou. Vzhledem k tomu, že počet zakázek vzrůstal, rostl i počet asistentů. Motonobu poskytl dílně potřebné organizační a umělecké dovednosti. Ostatní pracovníci dílny byli také důležití, pomáhali dokončit objednávku. Motonobu měl dobrou reputaci a v Kjótu se stal velmi známým, stejně jako jeho dílna. Podílel se na výzdobě Ishiyamy Hongan-ji v Ósace v letech 1539 až 1553. Ishiyama Hongan-ji je hlavním chrámem sekty buddhismu Jōdo Shinshū - (čistá země). To je neobvyklé, protože Motonobu byl členem sekty Nichiren nebo Nichiren Buddhism - Hokke. Tato skupina byla nepřátelská k Jōdo Shinshu. Stejně jako jeho otec dostal Motonobu mnoho čestných soudních a náboženských titulů. Titul hógen (Oko zákona) používal až do roku 1546. V jeho dílně pracovalo mnoho členů jeho rodiny a i další žáci, které učil umění malby. Další umělci se pak učili sledováním práce malíře. Motonobu poskytl studentům potřebné nástroje, aby mohli uspět. Sjednotil výrobu, standardizoval své kompozice a dělal v nich jen malé stylistické změny. Studenti měli za úkol denně procvičovat jeho styl. Škola Kano vzkvétala kvůli vůdcům, jako je Motonobu. Jeho pověst, talent a rozvinuté organizační schopnosti to umožnily. Škola byla založena v patnáctém století, ale měla dlouhodobý dopad. Systém byl patriarchální a vytvořil model pro další podobné dílny. Úspěch školy Kanó byl důsledkem přísné výuky, a také tím, že Motonobu umožnil studentům sledovat malíře při práci. Staral se tak o budoucí generace, aby si osvojili jeho jedinečný styl.

Styl[editovat | editovat zdroj]

Jedním z největších úspěchů Motonobu bylo vytvoření nové malířské techniky, která vytvořila základ pro počáteční styl školy Kanó. Charakteristické tahy štětce, minimální barevnost, formy organické, přirozené a plné dramatu. Jeho obrazy jsou také známé jako monochromatické obrazy. Motonobu byl skvělým krajinářem, používal silně zdůrazněné obrysy a odvážné dekorativní vzory. Krajiny maloval černobíle či používal světlé barvy. Byl také skvělým malířem figur, květin a ptáků. Jeho obrazy sloužily často jako architektonické dekorace. Často také zobrazoval japonské bojovníky. Některé z jeho krajin byly vytvořeny ve stylu tří různých mistrů. Jemný styl - Muqi Fachang | Mu-ch'i Fa-ch'ang , tuhý styl - Xia Gui | Hsia Kuei a Styl rozbitého inkoustu - Yü Chien (cca 1230).

Motonobo vytvářel nejen obrazy, ale používal také tři druhy kaligrafie. První byl formální styl známý jako shintai (nová forma). Druhá a neformálnější forma byla známá jako Japanese caligraphy (gyōsho -běžný styl). Třetí forma se nazývá japonská kaligrafie (sōsho -tráva), používající velmi kurzívní styl.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Šestatřicet nesmrtelných básníků (三 十六 歌仙? Sanjūrokkasen) je skupina japonských básníků z období Asuka, Nara a Heian, vybraných Fujiwarou no Kintō jako příklady japonských poetických schopností. Nejstarší sbírkou děl 36 básníků je Nishi Honganji Sanjū-rokunin Kashu ("Sbírka básníků 36 Nishi Honganji") z roku 1113. Mezi nimi je pět básníků. Podobné skupiny japonských básníků zahrnují období Kamakura Nyōbō Sanjūrokkasen (女 房 三 十六 歌仙), složené výhradně ze soudních dam a Chūko Sanjūrokkasen (中古 三 十六 歌仙?).či z třiceti šesti hejánských nesmrtelných poezie Fujiwara no Norikane 藤原 兼 兼 (1107-1165). Tento seznam nahrazoval starší skupinu s názvem Šest nesmrtelných básní. Sady portrétů (v podstatě imaginární) skupiny byly populární v japonském malířství a později se vydávaly jako dřevotřískové výtisky které často visely v chrámech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Emperor Go-Nara na anglické Wikipedii a Kanō Motonobu na anglické Wikipedii.