Kanál Dunaj – Černé moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kanál Dunaj – Černé moře
Tlačná souprava pluje průplavem
Tlačná souprava pluje průplavem
Základní informace
Délka toku64 km
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
RumunskoRumunsko Rumunsko (Constanțská župa)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře
mapka kanálu (červeně), Dunaj (modře)
mapka kanálu (červeně), Dunaj (modře)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kanál Dunaj – Černé moře (také průplav Dunaj – Černé moře) je umělá vodní cesta, která propojuje Dunaj s Černým mořem po kratší trase, než přirozené koryto Dunaje. Při délce 64 km zkracuje trasu do přístavu Konstanca o přibližně 400 km. Začíná v městě Cernavodă na Dunaji a jeho dvě větve končí na černomořském pobřeží u Agigea (jižní) a Năvodari (severní).

Historie a význam[editovat | editovat zdroj]

Stavba kanálu začala v roce 1949. Dokončen byl v roce 1984, přičemž celkové náklady na jeho výstavbu jsou odhadovány na 2 miliardy dolarů. Stavba kanálu je také známa jako místo táborů nucených prací, kterými prošlo mimořádně velké množství politických vězňů, z nichž minimálně několik desítek tisíc při stavbě zemřelo.[1]

Průplav hraje po dokončení průplavu Rýn–Mohan–Dunaj v roce 1993 důležitou roli v transevropském spojení přístavů severní Evropy s přístavy v Evropě jižní pomocí vodních cest Rýnu a Dunaje.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PAPEŽ, František. Kanál smrti jako brána k prosperitě. Z Rumunska je opět obilná velmoc. iDNES.cz [online]. 2019-11-07 [cit. 2019-11-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]