Kakuru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKakuru
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 120 miliony let
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Infrařád ?celurosauři (Coelurosauria)
Rod Kakuru
Molnar & Pledge, 1980
Binomické jméno
Kakuru kujani
Molnar & Pledge, 1980
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kakuru ("Duhový had" v místním nářečí)[1] byl rod malého teropodního dinosaura, který žil na území současné Jižní Austrálie v období rané křídy. V nářečí domorodých Aboridžinců jeho rodové jméno znamená "duhový had". Formálně byl typový druh K. kujani popsán roku 1980.[2]

Popis a fosilní materiál[editovat | editovat zdroj]

Délka tohoto rodu se odhaduje asi na 1,5 metru, jednalo se tedy o malého dravého dinosaura.[3] Hmotnost se pak pohybovala nejspíš v řádu několika kilogramů.

Fosilní materiál tohoto malého dravce pochází ze souvrství Maree o stáří 125 až 112 milionů let (geologický stupeň apt) a zahrnuje téměř kompletní pravou holenní kost a prstní článek ze zadní končetiny, jehož zařazení k tomuto rodu nicméně není jisté. Tzv. plastoholotyp nese katalogové označení SAM P17926.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Pravděpodobný prstní článek rodu Kakuru.

Fosilní kost objevil v roce 1973 paleontolog Neville Pledge ve výloze jednoho obchodu s opály v Andamooce. Kost prošla mineralizací a byla vytěžena v jednom z opálových dolů, odkud se pak dostala do výlohy klenotnictví. Kost zůstala 31 let v soukromém držení a v roce 2004 tuto fosilii zakoupilo za 22 000 $ instituce South Australian Museum. V prosinci roku 2018 bylo oznámeno znovuobjevení prstního článku tohoto dinosaura, a to po 45 letech. Fosilie byla zakoupena přes internet a poté darována zmíněnému muzeu.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Barrett, P. M., Kear, B. B. and Benson, R. B. J. (2010). Opalized archosaur remains from the Bulldog Shale (Aptian: Lower Cretaceous) of South Australia. Alcheringa, 34(3): 293-301.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]