Kakuru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxKakuru
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Infrařád ?celurosauři (Coelurosauria)
Rod Kakuru
Molnar & Pledge, 1980
Binomické jméno
Kakuru kujani
Molnar & Pledge, 1980
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kakuru byl rod malého teropodního dinosaura, který žil na území současné Jižní Austrálie v období rané křídy. V nářečí domorodých Aboridžinců jeho rodové jméno znamená "duhový had". Délka tohoto rodu se odhaduje asi na 1,5 metru.[1] Hmotnost se pak pohybovala nejspíš v řádu několika kilogramů.

Fosilní materiál[editovat | editovat zdroj]

Fosilní materiál tohoto malého dravce pochází ze souvrství Maree a zahrnuje téměř kompletní pravou holenní kost a prstní článek ze zadní končetiny, jehož zařazení k tomuto rodu nicméně není jisté.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Kost objevil v roce 1973 paleontolog Neville Pledge ve výloze jednoho obchodu s opály v Andamooce. Kost prošla mineralizací a byla vytěžena v jednom z opálových dolů, odkud se pak dostala do výlohy klenotnictví. Kost zůstala 31 let v soukromém držení a v roce 2004 tuto fosilii zakoupilo za 22 000 $ South Australian Museum.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.