Kaštel Pavla Cipika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaštel Pavla Cipika
Kaštel Ćipiko novi 1.jpg
Poloha
Adresa Chorvatsko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaštel Pavla Cipika je středověká mořská tvrz v chorvatské obci Kaštel Novi ve Splitsko-dalmatské župě na pobřeží Jadranu (Kaštela).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1512 udělila benátská vláda trogirskému šlechtici Pavlu Cipikovi, synovci Koriolana Cipika, povolení k výstavbě kaštelu a osady na mořském pobřeží, poblíž kostela sv. Petra z Klobučce.

Kaštel je samostatně stojící pevnost, pravilného čtvercového půdorysu. Stavba měla tři podlaží a ve čtvrtém byla mašikula, zastřešená strážní věž. Jelikož budova vznikala v době, kdy se začaly využívat palné zbraně, jsou ve zdech střílny a otvory pro děla. Na jížním průčelí se nachází balkon a mořská brána, která je pro kaštelanské kaštely charakteristická. Uvnitř pevnosti vznikla osada obklopená hradbami s věžemi v rozích[rozpor] a vstup do ní byl přes padací most. V pevnosti našli útočiště uprchlíci z vesnic Špiljan a Žestinj.

V roce 1517 vesnici vyplenili Turci, ale věž dobýt nedokázali. Počátkem roku 1524 byla vesnice těžce poškozena požárem. Rod Cipiků rozdělil svůj majetek na dvě části, každá z nich s opevněnou osadou a jedním hradem. Starší Coriolanův hrad, se jmenoval Kaštel Stari a Pavlův Kaštel Novi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kaštel Pavla Cipika na chorvatské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Vjeko Omašić, Kaštela od prapovijesti do početaka XX. stoljeća, Dugi Rat, 2001, ISBN 953-97909-1-3