Kašparovo náměstí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kašparovo náměstí
Škola Bohumila Hrabala na Kašparově náměstí
Škola Bohumila Hrabala na Kašparově náměstí
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 8
Čtvrť Libeň
Poloha
Kód ulice 451576
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kašparovo náměstí je malé veřejné prostranství trojúhelníkového tvaru, které se nachází v Praze v Libni v městské části Praha 8. Prostranství má parkovou úpravu. Náměstí je pojmenováno po českém malíři a ilustrátoru Adolfu Kašparovi. Toto jméno nese od roku 1961, kdy nahradilo původní jméno Chlumčanského náměstí, shodné s navazující ulicí.

Náměstí se nachází jihovýchodně od Nemocnice na Bulovce ve Staré Libni (směrem po ulici Chlumčanského) při severním okraji parku Pod Korábem. Nejvýznamnějším objektem je velká budova zdejší Základní školy Bohumila Hrabala, zajímavá je i nedaleká moderní administrativní budova jakož i nedaleký Libeňský hřbitov (západním směrem ulicí Na Korábě a ulicí Krejčího). V Krejčího ulici se také nachází zdejší sportovní a rekreační areál, známý svými kurty pro beachvolejbal.

Na jižním okraji náměstí ústí Korábské schody, které vedou po západním okraji parku Pod Korábem a východním okraji zahrádkářské kolonie Košinka směrem dolů k Rokytce do Nové Libně. Na spodní část schodů navazuje podchod pod železniční tratí tzv. Holešovické přeložky a frekventovanou Povltavskou ulicí.

V parku Pod Korábem byla zřízena školní naučná stezka.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Marek Lašťovka, Václav Ledvinka; Pražský uličník 1.díl (A-N); Libri, Praha 1997; ISBN 80-85983-24-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]