Zahrádkářství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Zahrádkářství či zahradničení je obecné označení pro lidskou činnost, která spočívá v práci na zahradě nebo v sadu obvykle pouze pro svoji potěchu, zábavu, relaxaci od jiného občanského povolání, často také jako zpestření svého či rodinného jídelníčku. Jedná se tedy o zájmovou činnost, neboli o druh hobby. Pod pojmem zahrádkaření se dá představit činnost spjatá s pěstitelskou prací na zahrádce, kdežto pojem zahrádkářství je širší pojem zahrnující také činnosti související s pobytem na zahrádce.

Základem každého pěstování je výběr půdy. Ta je sama o sobě kombinace kamenných částic, minerálních a organických látek, kyslíku, vody a mikroorganismů. Většinou jde o směs písku, bahna a jílu. Písek umožní odvod přebytečné vody a jíl je bohatý na minerální prvky. Většině rostlin se daří v hlinitopísčité půdě, která je vlhká, ale dobře odvodněná - zdánlivý rozpor, který jednoduše znamená, zemina, která udrží vlhkost, ale nezůstává příliš mokrá. S tím je spojeno také pH půdy, které ovlivňuje množství živin(např. dusík, železo, fosfor). Většina rostlin dává přednost mírně kyselým půdám mezi stupnicí 6,0 až 6,5.

Zahrádkář (zahrádkářka) je tedy obvykle výhradně amatérský zahradník nebo sadař či ovocnář, který svoji práci nevykonává jakožto hlavní zdroj své obživy.

Zahrádkářství je českých zemích velmi rozšířenou lidovou činností, která je často spojena s dalšími zálibami a koníčky jako je chalupářství, chatařství, chovatelství, včelařství, rekreační sport apod.

Zahrádkáři se také velmi často organizují do různých spolků a zájmových sdružení, nejznámější i největší organizací tohoto typu je v České republice Český zahrádkářský svaz.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]