Kaspar Stanggassinger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kašpar Stanggassinger)
Skočit na: Navigace, Hledání
Kašpar Stanggassinger
Бл. Каспар Штангассінгер, рисунок.jpg
Narození 12. ledna 1871
Berchtesgaden
Úmrtí 26. září 1899 (ve věku 28 let)
Gars am Inn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kašpar Stanggassinger (1871 - 1899) je světec Katolické Církve, člen Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (Redemptorista).

Život[editovat | editovat zdroj]

Kašpar se narodil v roce 1871 na hranici Bavorska a Rakouska v městečku Berchtesgaden, měl ještě 15 sourozenců. Výchovu dětí obstarávala především matka, neboť otec byl velice pracovně vytížen. Již od dětství cítil Kašpar povolání ke kněžství. Jako desetiletý odchází studovat na královské gymnázium do Freisingu. Dne 22. října 1890 vstupuje do Freisingského kněžského semináře.

Vstup do kongregace Redemptoristů[editovat | editovat zdroj]

Za dva roky zažádal o přijetí do kongregace Redemptoristů. Otec o jeho řeholnictví nechtěl ani slyšet. 6. října 1892 bez rozloučení s otcem (rozloučil se pouze s matkou a sourozenci) odchází do kláštera v Gars Am Inn. První sliby složil 18. října 1893 v Dürrnbergu. Slibům byl přítomen už i jeho otec, který mu odpustil a dal svůj souhlas. Kašpar měl zvláštní lásku k chudým. Viděl v nich trpícího Krista. Jeho představení rozpoznali jeho pedagogické schopnosti a tak se necelých šest měsíců po svém kněžském svěcení stává Kašpar zástupcem ředitele na gymnáziu. Vůči studentům se nechoval jako představený, ale jako otec k dětem. Chodil s nimi na výlety, velice rád je bral do svého rodiště. Dne 22. září 1899 je jmenován ředitelem redemptoristického juvenátu v Gars Am Inn.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

V této době začal pociťovat prudké bolesti v břiše, vyšetření zjistilo perforaci slepého střeva. Dne 29. září 1899 umírá, ředitelem juvenátu byl pouhých 6 dní. Dne 28. dubna 1988 jej papež Jan Pavel II. beatifikoval.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Bl. Kašpar Kašpar Stanggassinger na webu českých Redemptoristů