Kaspar Stanggassinger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kašpar Stanggassinger
Narození 12. ledna 1871
Berchtesgaden
Úmrtí 26. září 1899 (ve věku 28 let)
Gars am Inn
Příčina úmrtí peritonitida
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kašpar Stanggassinger (1871, Berchtesgaden – 1899) byl německý řehoník-redemptorista, později beatifikovaný jako světec katolické církve.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kašpar se narodil v roce 1871 v městečku Berchtesgaden na hranici Bavorska a Rakouska, měl ještě 15 sourozenců. Výchovu dětí obstarávala především matka, neboť otec byl velice pracovně vytížen.

Již od dětství cítil Kašpar povolání ke kněžství. Jako desetiletý odešel studovat na královské gymnázium do Freisingu. 22. října 1890 vstoupil do freisingského kněžského semináře.

Vstup do kongregace redemptoristů[editovat | editovat zdroj]

Za dva roky zažádal o přijetí do kongregace Nejsvětějšího Vykupitele - redemptoristů. Otec o jeho řeholnictví nechtěl ani slyšet. 6. října 1892 bez rozloučení s otcem (rozloučil se pouze s matkou a sourozenci) odešel do kláštera v Gars am Inn. První sliby složil 18. října 1893 v Dürrenbergu. Slibům byl přítomen už i jeho otec, který mu nakonec odpustil a dal svůj souhlas.

Kašpar měl zvláštní lásku k chudým, viděl v nich trpícího Krista. Jeho představení rozpoznali jeho pedagogické schopnosti a tak se necelých šest měsíců po svém kněžském svěcení Kašpar stal zástupcem ředitele na gymnáziu. Ke studentům nepřistupoval jako představený, ale spíše jako otec k dětem. Chodil s nimi na výlety, velice rád je bral do svého rodiště. Dne 22. září 1899 byl jmenován ředitelem redemptoristického juvenátu v Gars am Inn.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

V této době začal pociťovat prudké bolesti v břiše, vyšetření zjistilo perforaci slepého střeva. Dne 29. září 1899 zemřel, ředitelem juvenátu byl pouhých 6 dní. Dne 28. dubna 1988 jej papež Jan Pavel II. beatifikoval.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]