Křižák mramorovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKřižák mramorovaný
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen klepítkatci (Chelicerata)
Třída pavoukovci (Arachnida)
Řád pavouci (Araneae)
Čeleď křižákovití (Araneidae)
Rod křižák (Araneus)
Binomické jméno
Araneus marmoreus
Clerck; 1757
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křižák mramorovaný (Araneus marmoreus) je pavouk z čeledi křižákovitých. Objevuje na loukách s vysokou trávou nebo na okrajích lesů. Svým zbarvením se řadí mezi nejhezčí křižáky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hlavu a hruď má světle hnědou a uprostřed s tmavým proužkem. Na spodní části zadečku je jasně patrný žilkovaný vzor, připomínající mramor. Dospělá samice dorůstá až 14 mm.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Pevnou a hustou síť si staví asi 120 cm nad zemí. Klasy trávy nebo spletené listy jsou často propojeny se signálním vláknem sítě. V přírodě se mláďata vyskytují hojně na jaře, zato dospělci od srpna do října. Živí se především mouchami a motýly.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Samec upřede k síti samice své vlastní vlákno.Brnkáním na něj samici říká že není kořist ale partner.Při troše štěstí samice vyběhne samcovi naproti a nastaví k němu pohlavní otvor.Samec dychtivě přiběhne a dotkne se bulby naplněnými spermatem pohlavního otvoru samice.V tom okamžiku samice uchvátí samce silnýma nohama, obalí pavučinami, usmrtí jedem z klepítek a sežere.Několik týdnů po páření samice žije normálním způsobem.Zadeček se mezi tím silně zvětší.V říjnu samice naklade vajíčka do pavučinového kokonu a uhyne.Vajíčka přezimují.