Přeskočit na obsah

Křížový vrch-Kalvárie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Křížový vrch-Kalvárie
Kaple na vrcholu
Kaple na vrcholu

Vrchol443 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Zákupská pahorkatina / Cvikovská pahorkatina / Velenická pahorkatina / Drnovecká část[1]
Souřadnice
Křížový vrch-Kalvárie
Křížový vrch-Kalvárie
Horninačedič
PovodíPloučnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížový vrch-Kalvárie, dříve Lískový vrch, se nachází na okraji města Cvikov a znám je hlavně pro křížovou cestu vedoucí na jeho vrchol. Je řazen do Cvikovské pahorkatiny podobně, jako jeho soused Zelený vrch. Kaple i sousoší Kalvárie na křížové cestě jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.[2]

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Severovýchodním směrem od Cvikova se rozprostírá nevelké návrší, navazující na nedaleký, o dost vyšší Zelený vrch. Základ tvoří čedič, ve kterém se časem vytvářely různé útvary. Těžil se tu ještě po roce 1930 štěrk. Nejvyšším bodem návrší je Křížový vrch-Kalvárie, který se nazýval až do roku 1728 vrchem Lískovým (Nüssebergel).

Výška Křížové hory-Kalvárie je 443 m.[3]

Jedna z kapliček křížové cesty

V první polovině 18. století zde místní obyvatelé začali stavět kříže a budovat kapličky (včetně kaple Božího hrobu z let 1730 – 1742), postavili i poustevnu, kde přebývali poustevníci. Po čase všechny stavby zchátraly. Až v roce 1890 byly kapličky Křížové cesty opraveny či znovu postaveny. Po roce 1945 nastalo znovu dlouhé období chátrání, které bylo ukončeno až v roce 1991, kdy došlo zásluhou města k částečné obnově. Řada soch na vrcholu je však poničena či ukradena. Postupné opravy jsou prováděny stále. Křížová cesta je uvedena na celostátním seznamu kulturních památek pod číslem 18501/5-4524.

V geomorfologickém členění je Křížový vrch-Kalvárie řazen do Cvikovské pahorkatiny, která je okrskem Zákupské pahorkatiny.

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Křížová cesta je na trase vyznačené modrým pásovým značením KČT, která vede ze Cvikova na sever do Lužických hor.[4] Po straně Křížové cesty vede vzhůru místní komunikace (Ústavní ulice). Stoupání je pozvolné, 80 metrů oproti středu města na vzdálenost 1,5 km.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-12-08]. Identifikátor záznamu 129215 : Křížová cesta. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 5 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-11-04]. Dostupné online. 
  4. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa ., 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]