Křížová cesta (Volary)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křížová cesta
Kalvárie na konci Křížové cesty
Kalvárie na konci Křížové cesty
Základní informace
Lokalizace
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zastavení křížové cesty ve Volarech

Křížová cesta ve Volarech na Prachaticku se nachází přibližně 1,5 kilometru severovýchodně od centra města při cestě na vrch Kamenáč.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Křížová cesta je tvořena čtrnácti zastaveními, z toho je 12 výklenkových kapliček a dvě zastavení. Dochované dioritové kapličky pocházejí z 80. let 19. století a jsou provedeny v novogotickém stylu. Ve výklenku kapliček původně byly plastické reliéfy s figurálními výjevy, které byly vyvedeny v barvách a pořízeny byly v Mnichově.

Od jedenácté kapličky vede do svahu široké kamenné schodiště lemované stěnou skalní soutěsky. Vrchol schodiště je po stranách završen podstavci soch Panny Marie a svatého Jana Evangelisty, které roku 1821 dala zhotovit Františka Sitterová, manželka bývalého starosty. Sochy jsou zhotoveny z organogenního vápence, pro své poškození jsou jejich torza uložena ve volarském muzeu spolu s fragmentem sousoší Bičovaného Spasitele z přilehlé barokní kaple.

Kříž v nejvyšším místě nad schodištěm je dvanáctým zastavením a zpodobňuje výjev "Ježíš na kříži umírá". Od kříže vede cesta k dioritové kapličce č. 13 představující předposlední zastavení "Ježíš snímán z kříže". Odtud vede cesta ke 14. zastavení, kterým je skalka s Božím hrobem. Uvnitř jeho zdobeného výklenku se nachází kamenná socha Krista, ve výklenku je uvedeno datování rokem 1901 a jméno donátora.

Boží hrob

Po roce 1945 poutní místo chátralo a reliéfy z kapliček byly poničeny jako první. Zbytek jedné plastiky z výklenku kapličky je uchováván v krajanském spolku rodáků. Koncem 20. století se sice podařilo do kapliček instalovat další keramické desky, nicméně zřejmě došlo k nějaké technologické chybě, nebo zapůsobily povětrnostní podmínky, a jednotlivé desky se začaly rozpadat.[1]

Roku 2008 byly provedeny restaurátorské práce Janem Koreckým a Lukášem Hosnedlem. Vysoký kamenný kříž byl doplněn o vrcholovou část a osazen sochou Krista, podstavce soch byly nakonzervovány, socha Ježíše Krista v Božím hrobě restaurována a výklenek opatřen kovanou mříží. V roce 2011 vypsalo město Volary výběrové řízení na zhotovení obrazů do kapliček křížové cesty, v němž byla vybrána výtvarnice Vladimíra Fridrichová Kunešová. K realizaci obrazů došlo o tři roky později, po získání dotace. Obrazy jsou olejomalby na plechu o rozměrech 40 cm krát 60 cm. Obrazů je dvanáct, protože dvanácté zastavení je socha Ukřižování a poslední je skulptura Božího hrobu.[1] Krucifix byl doplněn sochami Panny Marie a svatého Jana Evangelisty, které byly odhaleny 29. září 2015.[2]

Z centra města byly ke křížové cestě na Kamenáči vysázeny dvě aleje. Jedna vychází od kapličky u pivovaru, druhá vede pod hřbitovem. Spojují se u výklenkové kaple stojící zhruba v polovině cesty od kostela k vrcholu křížové cesty.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b FUCHS, Miroslav. Křížová cesta je pro každého výtvarníka velkou výzvou. denik.cz [online]. 2014-07-01. Dostupné online. 
  2. HEJNA, Petr. Křížová cesta ve Volarech skýtá výhled na panorama Šumavy - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. 2017-03-28 [cit. 2020-03-14]. Dostupné online. 
  3. Volary.eu: Křížová cesta. Archivováno 24. 12. 2014 na Wayback Machine Roman Kozák, město Volary.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]