Judit Polgárová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Judit Polgárová
Judit Polgárová (2008)
Judit Polgárová (2008)
Narození 23. července 1976 (44 let)
Budapešť, MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Ocenění Šachový Oscar (1988)
Rodiče László Polgár a Lászlóné Polgár
Příbuzní Sofie Polgárová a Zsuzsa Polgárová (sourozenci)
Web www.polgarjudit.hu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Judit Polgárová (maďarsky Polgár Judit, anglicky Judit Polgar; * 23. července 1976) je maďarsko-židovská šachistka, považovaná za nejlepší šachistku všech dob.[1]

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991, ve svých 15 letech a 4 měsících se stala velmistrem; tím překonala 33 let starý rekord Roberta Fischera. Dle FIDE Elo z listopadu 2010 (jež činí 2686) je 49. nejlepší šachista a (historicky) jediná žena v TOP 100.[2] Žebříček žen bezpečně vede s náskokem téměř 100 bodů.[3] Její osobní maximum bylo Elo 2735, které dosáhla v červenci a říjnu 2005.[4] Její nejlepší umístění v top 100 bylo osmé místo.

Mezi jinými rekordy je jedinou ženou, která kdy hrála na „mužském“ mistrovství světa (roku 2005) a která dokázala porazit stávajícího mistra světa; celkově někdy zvítězila nad 11 bývalými nebo aktuálními mistry světa (např. Kasparovem, Karpovem, Ánandem, Spasským, Carlsenem), a to v klasickém i rapid šachu.

Díky systematickému a velmi kvalitnímu tréninku svého otce László Polgára slavila úspěchy již od mládí, stejně jako její dvě sestry Zsuzsa (Susan) Polgárová a Sofia Polgárová.

Roku 2014 ohlásila ukončení profesionální šachové kariéry[5], k němuž došlo v září 2015. To už byla zvolena novým kapitánem a šéftrenérem maďarské šachové (mužské) reprezentace a nositelkou nejvyššího maďarského ocenění, Velkého kříže Řádu svatého Štěpána.

Herní styl[editovat | editovat zdroj]

Polgárová vynikala zejména taktickým uměním a proslula agresivní hrou, snažící se držet iniciativu a vytvářet komplikace. V mládí byla velmi populární mezi obecenstvem pro svou ochotu k divokým výměnám a útokům. Upřednostňovala útočná zahájení, ale přizpůsobovala se také názorům trenéra. Podle americké šampionky Jennifer Shahade je možné, že Polgárová svým vzorem ovlivnila ženskou šachovou hru ve směru k větší útočnosti než u hry mužské.

Polgárová si dle vlastních slov velmi uvědomovala psychologický aspekt šachů a obvykle studovala konkrétní herní styl svého protivníka, aby mohla hrát adresně proti němu. V duelu s legendárním Garrim Kasparovem roku 2002 úmyslně použila postup, který sám Kasparov předtím uplatnil proti Kramnikovi, čímž ho donutila „hrát proti sobě samému“. Kasparov na to nedokázal správně zareagovat a prohrál.

Když byla v jednom rozhovoru dotázána na názor na hru proti počítači, řekla: „Šachy jsou ze 30 až 40 % psychologie. A to při hře proti počítači ztratíte. Nedokážu ho zmást.“

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Anglicky psaná

Česky psaná

  • Rostislav Obrdlík:Fenomén Polgár

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Judit Polgár na anglické Wikipedii.