Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý Juan Diego
Datum narozeníasi 1474
Místo narozeníCuautitlán, Mexiko
Datum úmrtí30. května 1548
Místo úmrtíTenochtitlán, Mexiko
Svátek9. prosinec
Blahořečen9. dubna 1990 papežem Janem Pavlem II.
Svatořečen31. července 2002 papežem Janem Pavlem II.

Svatý Juan Diego Cuauhtlatoatzin (5. května 1474-30. května 1548) byl aztécký vizionář, kterému se v prosinci roku 1531 na kopci Tepeyac údajně zjevila Panna Maria.

Život[editovat | editovat zdroj]

Juan Diego pocházel z Cuauhtitlanu, jak je psáno v Nican mopohua, indiánském díle o zjevení. Jeho indiánské jméno Cuauhtlatoatzin v překladu znamená Mluvící orel.

Svým životem ve společenství církve byl pro své současníky svědectvím, že Bůh volá všechny lidi bez ohledu na různost jejich původu a kultury. Domorodým obyvatelům Mexika a celého amerického kontinentu usnadnil cestu do společenství s Kristem a s církví.

V roce 1531 se mu na kopci Tepeyac zjevila Panna Maria. Tento muž, obdařený upřímnou vírou, dosáhl svou pokorou a horlivým úsilím toho, že na tomto místě byla zbudována kaple ke cti Panny Marie Guadalupské. Tato mariánská zjevení (Zjevení Panny Marie v Guadalupe) jsou známa díky zázračně vytvořenému obrazu Panny Marie Guadalupské na Juanovu plášti. Obsah zjevení je římskokatolickou církví potvrzen jako neodporující víře.

V roce 1548 Juan Diego umírá ve věku 74 let na Tepeyacu.

Juan Diego byl beatifikován 9. dubna 1990 ve Vatikáně papežem sv. Janem Pavlem II. a kanonizován byl 31. července 2002 v Guadalupské bazilice v Mexiku sv. Janem Pavlem II., čímž se stal prvním indiánským světcem.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Před svatořečením Juana Diega vypluly napovrch spory o jeho existenci, které dostala za úkol vyřešit skupina třiceti odborníků z různých zemí. Výsledkem jejího bádání bylo, že Juan Diego Cuauhtlatoatzin jistě existoval.

Obraz v oku Madony[editovat | editovat zdroj]

Někteří lidé věří, že v pravém oku Madony je zachycena scéna, která se odehrála 12. prosince 1531 v domě biskupa Zumarragy, když Juan Diego před něj vysypal růže na důkaz věrohodnosti, a že tedy obsahuje i obraz Juana Diega. Doktor Jose Aste Tönsmann obraz za pomoci skeneru digitalizoval a poté vyčistil od šumů, čímž získal několik postav.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]