Joseph Serchuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joseph Serchuk
Sierczuk (Serchuk) Josef.jpg
Narození1919
Chełm
Úmrtí6. listopadu 1993 (ve věku 73–74 let)
Tel Aviv
Povolánípartyzán
Nábož. vyznáníjudaismus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Serchuk (19196. listopadu 1993, Tel Aviv) byl během druhé světové války velitelem židovské partyzánské jednotky v okolí polského města Lublin. Po válce svědčil u soudů s nacisty a získal zvláštní uznání od státu Izrael.

Po zabití jeho rodičů a ostatních rodinných příslušníků v ghettu roku 1941, byl Josef a jeho bratr David odveden do vyhlazovacího tábora Sobibor, avšak už po jednom dni stráveném v táboře uprchl i se svým bratrem do nejbližšího lesa a spolu s dalšími uprchlíky utvořili jádro partyzánské skupiny. Po válce se Joseph účastnil hledání uprchlých nacistických válečných zločinců a sloužil jako svědek v norimberském procesu. Vrátil se do Polska a podal žádost o vystěhování do Izraele, ale byl odmítnut.

Nicméně roku 1950 pas získal a emigroval do Izraele a okamžitě po příjezdu byl naverbován do izraelské armády. Po skončení služby se oženil a usadil se v tel avivské čtvrti Jad Elijahu.

V průběhu let Serchuk několikrát odjížděl do Evropy vypovídat u soudních procesů s nacistickými válečnými zločinci. U jednoho případu, konkrétně se jednalo o proces s oberscharführerem Hugem Raschendorferem, byl dokonce jediný svědek obžaloby. Po Raschendorferově odsouzení na doživotí, byl Serchuk oddělením izraelské policie pro vyšetřování nacistických zločinů oceněn zvláštní cenou. V roce 1967 obdržel od izraelského premiéra Leviho Eškola Medaili bojovníků proti nacistům. Serchuk zemřel roku 1993 v Tel Avivu ve věku 74 let. Byl ženatý a zanechal devět dětí a více než sto vnuků a pravnuků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joseph Serchuk na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dov Freiberg, Přežít Sobibor. New York 2007.
  • Dov Freiberg, Cesta do minulosti s Dekelem Šibolimem Ramla 1993.
  • Dov Freiberg, Člověk jako každý jiný, Ramla 1996.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]