Josef Krejsa (malíř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef Krejsa (malíř)
Narození 14. března 1896
Husinec
Úmrtí 21. dubna 1941 (ve věku 45 let)
Husinec
Povolání malíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Josef-krejsa-widok-na-kamienice-heydlow-i-kosciol-sw-jakuba-w-prachaticach.jpg

Josef Krejsa (14. března 1896, Husinec21. dubna 1941, Husinec) byl český malíř a grafik.

Josef Krejsa se narodil v Husinci u Prachatic v rodině dělníka, pocházejícího ze Schwarzenberského dvorce Borku pod Boubínem. Již na měšťanské škole ve Vlachově Březí se rozhodl stát se malířem. Roku 1910 nastoupil na výuční pobyt u malíře dekorací F. Kováře v Netolicích. Tehdy se podílel na malbách interiérů např. Břehovské kaple a zámku Libějovice.

Roku 1914 nastupuje do vojenské služby, ve Vídni se věnuje výtvarné práci a studiu architektury a staromistrovských technik u Františka Alta. Zanedlouho je poslán na ruskou frontu a po zranění léčen ve Lvově a Budapešti. Při nezdařeném útěku je chycen a poslán do zajateckého tábora v Itálii. Ani tam nepřestává malovat. Studuje u F.P. Michettiho, zejména figurální kresbu, anatomii a perspektivu. Zapojuje se do protirakouského odboje v Itálii a vytvoření České národní armády, pro kterou tvoří plakáty a divadelní dekorace. Na konci války roku 1918 se vraci do rodného Husince.

Po propuštění z armády odchází do Prahy, pracuje v malírně Národního divadla a studuje na AVU u Maxe Pirnera. Ze zdravotních důvodů se vrací do Husince, kde po letech regionální malířské a grafické tvorby umírá ve věku 45 let. Mezi jeho významná díla patří výzdoba kostela sv. Cyrila a Metoděje a nástěnná malba s tematikou české historie na domu v Husinci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Kuneš, V. - Starý, V. : Josef Krejsa - malíř a grafik, OÚ Husinec, Vimperk 1991.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]