Josef Dobeš (hudebník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o hudebníkovi Josefu Dobešovi. O politikovi téhož jména pojednává článek Josef Dobeš.
Josef Dobeš
Základní informace
Narození10. dubna 1934
Pardubice
Úmrtí19. prosince 2021 (ve věku 87 let)
Povoláníhudebník, kytarista, elektrikář a podnikatel
RodičeJosef Dobeš
Významný nástroj
pedálová steel kytara
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Dobeš (10. dubna 1934 Pardubice19. prosince 2021[1]) byl český countryový muzikant, hráč na pedálovou steel kytaru a dobro

Byl zakládajícím členem skupiny SALP v roce 1949, kterou založil společně se členy trampské osady Fire Rock Jiřím Falladou a Wiktorem Wágnerem, skupina SALP jako první začala v Československu hrát americkou country music Od roku 1969 do roku 1974 byl členem skupiny Greenhorns. Poté přestoupil do skupiny Teskar. Později se začal věnovat svému původnímu povolání – elektřině. Po roce 1989 ze začal věnovat podnikání, spolu se svým synem – vyráběli zmenšeniny lokomotiv. V roce 2008 vydal maxi-singl „Píseň úplňku“[2] věnovaný 100. výročí narození Jaroslava Foglara s písněmi „Píseň úplňku“, „Výprava do Sluneční zátoky“, „Na břehu Bobří řeky“ a „Jestřáb nad prérií divokého západu“.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec (Josef Dobeš) byl vojenský důstojník, velitel jezdeckého pluku v Pardubicích, později se stal členem Hradní stráže, kde působil jako učitel jízdy Edvarda Beneše. Během studia na gymnáziu se seznámil s Evou Olmerovou, která ho přivedla ke hře na kytaru. Aktivně se věnoval trampingu, pročež byl později z gymnázia vyloučen. Zprvu hrál na kytaru ve skupině LUKA, později se seznámil s Waldemarem Matuškou, setkal se s, tehdy začínající, skupinou Spirituál Kvintet.[3]

Profesionální kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1969 se přes Michala Tučného, který jej seznámil s Janem Vyčítalem dostal ke skupině Greenhorns, kterou doprovázel na pedálovou steel kytaru a na dobro. Zde působil až do roku 1974, kdy odešel do skupiny Teskar. Působil také jako studiový hráč na deskách Pavla Bobka, Country Beatu Jiřího Brabce a Michala Tučného. Později občas hostoval ve skupině Noví Zelenáči.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zelenáči. Facebook [online]. [cit. 2021-12-31]. Dostupné online. 
  2. BOHOUŠEK.CZ, Foglar a Rychlé šípy. Bohoušek. www.bohousek.cz [online]. 2001 [cit. 2021-12-31]. Dostupné online. 
  3. NEUMANN, Cyril. Josef Dobeš a Greenhorni?. Jezdec [online]. Cyril Neumann, 8. 1. 2015 [cit. 31.12.2021]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]