Elektrikář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elektrikáři při práci na rozváděči průmyslového objektu

Elektrikář je odborný řemeslník provádějící práce související s elektrickým vedením a též provozem slaboproudých i silnoproudých elektrických přístrojů. Ve své pracovní činnosti tato vedení či přístroje montuje, opravuje a seřizuje. Věnuje se též bezdrátovým přenosovým systémům.

Aby mohl tuto činnosti vykonávat, musí absolvovat teoretické vzdělání, a to alespoň střední odborné vzdělání zakončené ziskem výučního listu.[1] Svoji odbornou způsobilost v elektrotechnice musí prokázat složením odborné zkoušky podle vyhlášky č. 50/1978 Sb., a to v rozsahu požadovaném příslušným ustanovením vyhlášky. Nutnou podmínkou k oprávnění je i dostatečná doba praxe v elektrotechnice.

Živnost[editovat | editovat zdroj]

Aby elektrikář mohl pracovat samostatně dodavatelsky, typicky jako OSVČ, musí si ke své řemeslné živnosti nechat potvrdit odbornou způsobilost v elektrotechnice, kterou, pro práce obecněji na vyhrazených technických zařízeních, potvrzuje Technická inspekce ČR (TI ČR). Pro podnikání je organizačně požadován alespoň § 8 vyhlášky: pro tíhu zodpovědnosti vůči zákazníkům. Přitom na stejnou praktickou technickou činnost často postačí i jen § 6, rozdíl je v „dodavatelské činnosti“.

Podobně i firma s elektrotechnickým zaměřením, aby mohla působit a podnikat na základě svého řemeslného živnostenského oprávnění v elektrotechnice, potřebuje jakožto právnická osoba svého odborného garanta, fyzickou osobu s danou odbornou kvalifikací, s níž je ve smluvním vztahu, běžně zaměstnaneckém, a jež za firmu je registrována v evidenci řemeslných oprávnění, opět u TI ČR.

Známé osobnosti spojené s elektrotechnikou[editovat | editovat zdroj]

K veřejně známým vyučeným elektrikářům v České republice patřil zpěvák Karel Gott[2] nebo fotbalista Petr Švancara.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Elektrikář – encyklopedie profesí [online]. Praha: LMC [cit. 2014-07-29]. Dostupné online. 
  2. PACINA, Václav. Karel Gott: Dřív jsem nebyl dobrý otec. iDNES.cz [online]. 2006-07-28 [cit. 2014-07-29]. Dostupné online. 
  3. TAUŠOVÁ, Zuzana. Sice jsem jen elektrikář, ale mám hercnu, tak kandiduju, říká Švancara. iDNES.cz [online]. 2013-09-10 [cit. 2014-07-29]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]