José Rodríguez Carballo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Excelence
José Rodríguez Carballo, O.F.M.
Tiutlární arcibiskup z Belcastra
Sekretář Kongregace pro společnosti zasvěceného života a společnosti apoštolského života
Jose-rodriguez-carballo.jpg
Církev římskokatolická
Jmenování 6. dubna 2013
Předchůdce Joseph William Tobin, C.SS.R.
Heslo Scio enim cui credidi
Znak Znak
Zasvěcený život
Institut Řád menších bratří
Sliby  
            dočasné 9. srpna 1971
            doživotní 8. prosince 1976
Svěcení
Kněžské svěcení 28. června 1977
Biskupské svěcení 18. května 2013
světitel Tarcisio Bertone, S.D.B.
1. spolusvětitel Carlos Amigo Vallejo, O.F.M.
2. spolusvětitel Julián Barrio Barrio
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • Generální ministr Řádu menších bratří (2003-2013)
Osobní údaje
Země ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Datum narození 11. srpna 1953 (67 let)
Místo narození Lodoselo, Španělsko
Národnost španělská
Alma mater Papežský biblický institut
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mons. José Rodríguez Carballo (11. srpna 1953, Lodoselo) je španělský římskokatolický kněz, arcibiskup, sekretář Kongregace pro společnosti zasvěceného života a společnosti apoštolského života a člen Řádu menších bratří.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 11. srpna 1953 v Lodoselu. Roku 1964 vstoupil v Zamoře do semináře minor františkánské provincie Santiago de Compostela. Dalšího roku studoval v semináři Herbón. V konventu Ponteareas dokončil noviciát a 9. srpna 1971 složil své dočasné sliby.

Roku 1973 se přestěhoval do Jeruzaléma, kde pokračoval ve svých teologických studiích a po třech letech získal bakalářský titul. Dne 8. prosince 1976 složil v Bazilice Zvěstování Panny Marie v Nazaretu své věčné sliby. Na kněze byl vysvěcen 28. června 1977 v kostele San Salvatore v Jeruzalémě.

Na začátku roku 1976 navštěvoval Studium Biblicum Franciscanum v Jeruzalémě, kde roku 1978 získal titul z biblické teologie. Roku 1981 se zapsal na Papežský biblický institut kde získal titul ze Svatého písma.

Poté se vrátil zpět do provincie Santiago de Compostela, kde byl mistrem postulantů a pokladníkem. Roku 1989 se stal rektorem strážcem konventu Svatého Františka v Santiago de Compostela a mistrem bratrů dočasné profese (ti kteří zatím složily jen dočasné sliby). Byl profesorem Svatého písma v diecézním semináři ve Vigu a v Centru teologických studií v Santiago de Compostela učil teologii zasvěceného života.

Roku 1992 byl zvolen provinciálem Santiago de Compostela. V letech 19931997 byl také předsedou Unie Evropských františkánských provinčních. Dne 5. června 2003 byl zvolen generálním ministrem Řádu menších bratří, a tj. 119 nástupce Svatého Františka z Assisi a 4. června 2009 byl znovu zvolen na dobu dalších šesti let.

Dne 6. dubna 2013 jej papež František ustanovil sekretářem Kongregace pro společnosti zasvěceného života a společnosti apoštolského života a titulárním arcibiskupem z Belcastra. Biskupské svěcení přijal 18. května 2013 z rukou kardinála Tarcisia Bertoneho a spolusvětiteli byli kardinál Carlos Amigo Vallejo a arcibiskup Julián Barrio Barrio.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku José Rodríguez Carballo na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]