Jonathan Wells

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jonathan Wells
Narození 1942 (77–78 let)
New York
Alma mater Kalifornská univerzita v Berkeley
Unification Theological Seminary
Yaleova univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

John Corrigan „Jonathan“ Wells, Ph.D. (* 1942) je molekulární biolog, religionista a člen Discovery Institute, Seattle, Washington, USA. Je autorem knihy Ikony evoluce, prominentním propagátorem inteligentního designu, oponentem evoluce a členem Církve sjednocení.

Vzdělání a odborná působnost[editovat | editovat zdroj]

Jonathan Wells má dva doktoráty – z molekulární a buněčné biologie z Kalifornské univerzity v Berkeley a z oboru religionistiky z Yaleovy univerzity. Působil jako postdoktorální výzkumný biolog na Kalifornské univerzitě v Berkeley a jako odborný dohlížitel v lékařské laboratoři ve Fairfieldu v Kalifornii. Také vyučuje biologii na Kalifornské státní univerzitě v Haywardu.

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Wells je autorem článků pro periodika Development, Proceedings of the National Academy od Sciences, USA, BioSystems, The Scientist a the American Biology Teacher. Je také autorem knih Charles Hodge´s Critique of Darwinism (Edwin Mellen Press, 1988) a Ikony evoluce: proč je většina toho, co se učí o evoluci, špatně (české vydání Návrat domů, 2005).

Wells nyní pracuje na knize zabývající se kritikou přílišného důrazu na geny v biologii a medicíně.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991, Wells a jeho mentor Phillip E. Johnson podepsali petici, jejíž plné znění je:

Většina veřejnosti věří, že retrovirus zvaný HIV způsobuje skupinu nemocí nazývanou AIDS. Mnoho biochemiků tuto hypotézu zpochybňuje. Navrhujeme, aby vhodná nezávislá skupina důkladně přehodnotila důkazy pro a proti této hypotéze. Dále navrhujeme, aby byly navrženy a provedeny kritické epidemiologické studie.[1][2][3]

Wells a Johnson byli spolu s ostatními signatáři kritizováni za zpochybňování vědeckého a lékařského konsenzu, že HIV způsobuje AIDS.[3] V časopise Washington University Law Quarterly kritici Matthew J. Brauer, Barbara Forrestová a Steven G. Gey obvinili Wellse, Johnsona a další z popírání vztahu mezi HIV a AIDS a z podporování popírání pomocí petice, která je určená ke sbírání publicity, ale která postrádá vědeckou podporu.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Group for the Scientific Reappraisal of the HIV-AIDS Hypothesis. www.virusmyth.net [online]. [cit. 2011-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-17. 
  2. Undercover at the Discovery Institute. www.seattlest.com. Seattlest, September 8, 2006. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky)  Wells' "personal peculiarities include membership in the Moonies and support for AIDS reappraisal - the theory that the HIV is not the primary cause of AIDS"
  3. a b Aids 'denialism' gathers strange bedfellows. www.canada.com. Vancouver Sun, June 17, 2006. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  4. BRAUER, Matthew J., Barbara Forrest; Steven G. Gey. Is It Science Yet?: Intelligent Design Creationism And The Constitution. Washington University Law Quarterly. 2005, s. 1–149. Dostupné online [cit. 2009-06-23]. (anglicky)  Archivováno 26. 3. 2009 na Wayback Machine