John Wesley Hyatt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Wesley Hyatt
John Wesley Hyatt, Jr.jpg
Narození28. listopadu 1837
New York
Úmrtí10. května 1920 (ve věku 82 let)
New Jersey
Povoláníchemik, vynálezce, podnikatel a inženýr
OceněníPerkin Medal (1914)
National Inventors Hall of Fame
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Wesley Hyatt (28. listopadu 183710. května 1920) byl americký chemik a vynálezce.

Ačkoliv bývá uváděn jako vynálezce celuloidu, ve skutečnosti pouze zjednodušil a zlepšil výrobu tohoto prvního průmyslově vyráběného plastu, tento postup si nechal patentovat v roce 1869. Celuloid vynalezl Angličan Alexander Parkes v roce 1856 a patentoval jej pod značkou Parkesine, ale jeho proces výroby nezaručoval jeho stabilní kvalitu.[1][2]

John Wesley Hyatt experimentoval s nitrocelulózou. Jeho cílem bylo nalézt materiál vhodný na výrobu biliardových koulí, které se doposud vyráběly z drahé slonoviny. Jako materiál použil plátno, slonovinový prach, šelak a především kolódium. Roku 1870 John a jeho bratr Isaiah patentovali proces výroby materiálu podobajícího se slonovině s přídavkem nitrocelulózy a kafru. V minulosti také Parkes a Daniel Spill (majitel společnosti Xylonite) uváděli jako přísadu kafr při experimentech, ale byli to bratři Hyattovi, kteří zjistili jeho přesná množství pro plastifikaci nitrocelulózy.

Název „Celluloid” vznikl v roce 1870 (po dlouhých sporech se Spillem) jako obchodní známka společnosti Celluloid Manufacturing Company.

John Wesley Hyatt podal několik stovek dalších patentů. Od roku 1914 byl držitelem Perkinovy medaile Americké chemické společnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]