John Kay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce John Kay (rozcestník).
John Kay
Johnkay2007.JPG
Základní informace
Rodné jméno Joachim Fritz Krauledat
Narození 12. dubna 1944 (75 let)
Původ Tylže, Východní Prusko
Žánry Rock, psychedelic rock, heavy metal, blues, folk
Povolání Zpěvák, skladatel, producent
Nástroje Kytara, zpěv, harmonika
Aktivní roky 1964 - dosud
Vydavatelé Dunhill, Mums, Epic, MCA, Mercury, Attic, Qwil, I.R.S., K-tel, Winter Harvest, CMC International, Cannonball, Rainman
Příbuzná témata The Sparrows, Steppenwolf, The John Kay Band,
Ocenění Canadian Music Hall of Fame (1996)
Kanadský chodník slávy (2004)
Sídlo Východní Prusko
Web steppenwolf.com
Významný nástroj
Rickenbacker 381
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Kay (* 12. dubna 1944 jako Joachim Fritz Krauledat, Tylže, Východní Prusko) je kanadský zpěvák, skladatel a kytarista německého původu, který se proslavil jako frontman skupiny Steppenwolf.

Jako malý musel se svou matkou na začátku roku 1945 z Pruska ustoupit před sovětskými vojsky. V roce 1948 odešli z města Arnstadt, které se nacházelo v sovětské okupační zóně, a tak se usadili v Hanoveru v západním Německu (což je vylíčeno ve skladbě "Renegade" z alba Steppenwolf Seven). V britské okupační zóně pak poslouchal hudbu ze stanice British Forces Broadcasting Service a v roce 1958 se nakonec přesunul do Kanady.

V roce 1965 se připojil k blues rockové a folkové skupině The Sparrows, která měla v Kanadě průměrný úspěch. Poté odešli do Kalifornie, kde rozšířili sestavu a jméno v roce 1967 změnili na Steppenwolf. Steppenwolf pak měli mezinárodní úspěch s hard rockovými a heavy metalovými skladbami jako "Born to Be Wild", "Magic Carpet Ride", "Monster", "The Pusher", a "Rock Me". Úspěch se znásobil použitím skladeb "Born to Be Wild" a "The Pusher" ve filmu Easy Rider.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]