John Ericsson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Ericsson
[[Soubor:Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.|225px|Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.]]
Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Rodné jméno Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Narození Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Úmrtí Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Příčina úmrtí Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Místo odpočinku Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Bydliště Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Národnost Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Alma mater Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Zaměstnavatel Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Ocenění Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Předchůdce Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Následovník Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Politická strana Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Manžel(ka) Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Partner(ka) Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Děti Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Rodiče Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Příbuzní Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Podpis [[Soubor:Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.|128px|Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.]]
Web Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Ericsson (31. července 1803 v Långbanshyttanu - 8. března 1889 v New Yorku) byl švédský inženýr a vynálezce. Jeho starší bratr Nils byl taktéž známým inženýrem.

Život v Evropě[editovat | editovat zdroj]

Ve věku 17 let nastoupil do švédské armády, v roce 1822 byl povýšen do hodnosti poručíka. V roce 1829 opustil armádu a odejel do Anglie. Zde spolu s Angličanem Johnem Braithwaitem stavěl parní lokomotivu‚ „The Novelty“, která se účastnila legendárního Rainhillského experimentu (výběr nejlepší lokomotivy pro trať ManchesterLiverpool). Ve své další práci se zabýval lodními šrouby (po něm je pojmenován i tzv. Ericssonův lodní šroub) a horkovzdušnými motory. Vytvořil taktéž první obchodní loď s převodovaným lodním šroubem.

Život v Americe[editovat | editovat zdroj]

V roce 1839 odešel na podnět kapitána Roberta Stockona do USA, kde pokračoval ve stavbě lodí, mezi nimi i USS Priceton a USS Monitor (první pancéřová loď), která byla nasazena v Americké občanské válce.

Na USS Priceton byl poprvé použit lodní šroub pod vodou, což vyvolalo novou vývojovou etapu. Ericsson také přispěl k zlepšení torpéd. Postavil také loď s pohonem díky horkovzdušnému motoru, co se před ním ještě nikomu nepodařilo.

K jeho dalším vynálezům patří solární stroj, který shlukoval sluneční světlo do zápalného zrcadla a vytvářel tak zdroj tepla, který byl ihned k použití.

Zemřel 8. března 1889. Jeho tělo bylo převezeno v roce 1890 do Švédska.

Muži pokroku[editovat | editovat zdroj]

Christian Schussele: Muži pokroku (Men of Progress), olej na plátně, 128,3×190,5 cm, 1862

Roku 1862 namaloval Christian Schussele olejomalbu na plátně Muži pokroku (Men of Progress) velkou 128,3×190,5 cm, na které zpodobnil velké muže svého věku: William Thomas Green Morton, James Bogardus, Samuel Colt, Cyrus Hall McCormick, Joseph Saxton, Charles Goodyear, Peter Cooper, Jordan Lawrence Mott, Joseph Henry, Eliphalet Nott, John Ericsson, Frederick Sickels, Samuel F. B. Morse, Henry Burden, Richard March Hoe, Erastus Bigelow, Isaiah Jennings, Thomas Blanchard, Elias Howe.

V pozadí na zdi visí namalovaný portrét Benjamina Franklina.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Ericsson na německé Wikipedii.

  • Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.