Přeskočit na obsah

Johanna Loisingerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Johanna Loisingerová
Johanna Loisinger, okolo 1890/1900
Johanna Loisinger, okolo 1890/1900
Rodné jménoJohanna Maria Louise Loisinger
Narození18. dubna 1865
Bratislava
Úmrtí20. července 1951 (ve věku 86 let)
Vídeň
Místo pohřbeníFriedhof St. Leonhard
Povoláníoperní pěvkyně, klavíristka a herečka
RodičeJohann Loisinger a Maria Mayr
Manžel(ka)Alexandr I. Bulharský (od 1889)
DětiMarie Therese Vera Cvetana von Hartenau
Assen Hartenau
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johanna Maria Louise Loisinger, vdaná hraběnka z Hartnova (18. dubna 1865Prešpurku (Bratislava) – 20. července 1951 ve Vídni) byla rakouská operní zpěvačka (sopranistka) a klavírní virtuos. Sňatkem s Alexandrem Josefem Battenberským se stala hraběnkou z Hartnova.

Johanna se narodila v Prešpurku 18. dubna 1865, jako jediná dcera kapelníka Johanna Loisingera a jeho manželky Marie Mayrové. Po zakončení studia zpěvu byla Johanna činná jako sopranistkaPraze, Opavě, Linci a nakonec v darmstadtském Hoftheateru. Ve své době byla známa jako vynikající Mozartovská zpěvačka.

6. února 1889 se v Mentonu vdala za tehdejšího knížete bulharského, Alexandra Josefa z Battenbergu, druhého syna prince Alexandra Hesensko-Darmstadtského a jeho ženy, kněžny Julie Haukeové.

Po svatbě pár přijal společné příjmení hrabě/hraběnka z Hartnova a stáhli se do ústraní. Alexandr vstoupil do c. a k. armády a žil se svou rodinou ve Štýrském Hradci. Z manželství vzešly dvě děti:

Po předčasné smrti svého manžela v roce 1893, se Johanna s dětmi přestěhovala do Vídně. Od bulharského státu byla rodina podporována 50 000 leva roční penze.[1] Ve Vídni se věnovala podpoře vídeňského hudebního života a angažovala se při výstavbě Akademie Mozartea v Salcburku. Byla také mj. předsedkyní Vídeňské Mozartovy společnosti, Vídeňského koncertního spolku a Vídeňského symfonického orchestru.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johanna Loisinger na německé Wikipedii.

  1. Richard von Mach: Aus bewegter Balkanzeit 1879–1918. Mittler, Berlin 1928, S. 52.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]