Jiří Sádlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RNDr. Jiří Sádlo, CSc.
Narození 19. prosince 1958 (61 let)
Praha
Povolání spisovatel
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Sádlo (* 19. prosince 1958 Praha), je český přírodovědec a biolog, věnující se fytocenologii. Zabývá se také cenogenezí, relikty a neofyty, dynamikou krajiny v holocénu a kulturně-naturálními jevy a procesy, jako je například nová divočina, suburbie, postkulturní krajina a nepřírodní biotopy. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a v současnosti působí v Botanickém ústavu Akademie věd ČRPrůhonicích.

Kromě úzce odborných textů je spoluautorem knih Biologie krajiny (spolu s Davidem Storchem; Vesmír, 1999) a Krajina a revoluce (spolu s Petrem Pokorným, Pavlem Hájkem, Dagmar Dreslerovou a Václavem Cílkem; Malá skála, 2007) a eseje Krajina jako interpretovaný text.

Okrajově se zabývá i uměleckou tvorbou. Své deníkové postřehy, inspirované především proměnami krajiny a přírody během roku, vydal knižně pod názvem Prázdná země – listopadová část roku (Dauphin, 2007). Jeho kniha Praha a Brno byla na portálu Českého literárního centra zařazena do přehledu Vrcholy české non-fiction 2007-2017 [1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LUKAVEC, Jan. Vrcholy české non-fiction 2007-2017. www.czechlit.cz. Dostupné online [cit. 2018-08-14]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]