Jezuitská kaple v Cambrai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jezuitská kaple v Cambrai
Cambrai Chapelle des jésuites 21 11 09 3.jpg
Místo
Stát FrancieFrancie Francie
region Hauts-de-France
departement Nord
Obec Cambrai
Lokalita place St Sépulcre
Souřadnice
Architektonický popis
Architekt Jean Bégrand
Stavební sloh baroko
Odkazy
Kód památky PA00107400
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jezuitská kaple je sakrální stavba v barokním slohu, která se nachází na náměstí Svatého hrobu v Cambrai (Francie). Byla postavená v letech 1679 až 1692, jako příslušenství k jezuitské škole. Je klasifikována jako kulturní památka od roku 1920.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na žádost prvního arcibiskupa Cambrai, monsignora Maximiliana de Berghes, jezuité přijeli do města - nejdříve jako kazatelé (1561). Založili pak kolej, otevřenou 8. května 1563. Byla příznivě přijata a navzdory finančním potížím jezuité postavili malý kostelík pro pastorační a duchovní činnosti zpravidla doprovázející jejich vzdělání. Během jednoho roku (1574-1575) byla gotická kaple dokončena. Zasvěcena sv. Michaelovi byla vysvěcena biskupem Louisem de Berlaymont o velikonoční neděli 1575. V duchu tridentského koncilu, který vyžadoval lepší vzdělávání duchovních, Berlaymont rovněž žádal jezuity o převzetí odpovědnosti za seminář. Pro nedostatek mužů generální představený odmítl.

O století později byl kostel už příliš malý. Arcibiskup Van der Burch (1616-1644) odkázal značnou sumu na projekt nového kostela. Práce začala 11. června 1679. Architektem byl jezuitský bratr Jean Bégrand. V roce 1692 byla fasáda dokončena a kostel otevřen rektorem Jeanem Soniusem. Dokončení trvalo další dva roky. A interiérové dekorace, plastiky, obrazy, oltáře a nábytek, se doplňovaly celé 18. století.

Za Francouzské revoluce byli jezuité vyhnáni ke dni 1. dubna 1765. Kolej pak měnila několikrát vedení až studenti odešli. Poté byla sídlem revolučního tribunálu a kaple vězením a pak skladem krmiva pro poštovní koně.

V roce 1836 Louis Belmas získal objekty do vlastnictví pro hlavní seminář diecéze Cambrai. Dne 4. listopadu 1838 byla kaple vysvěcena a znovu otevřena. Nová krize vznikla s oddělením církve a státu v roce 1905. Budovy byly přeměněny na kasárna. Během 1. světové války byla kaple používána jako kino. Pak, v letech 1918 až 1931, sloužila pro katolické bohoslužby, zatímco katedrála, která značně utrpěla za války, podstoupila rekonstrukci. Jezuitskou kapli koupila diecéze v roce 1927 a v roce 1958 se stala muzeem náboženského umění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chapelle des Jésuites de Cambrai na francouzské Wikipedii.

  1. Ancien Collège des Jésuites ou grand séminaire

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]