Jezdci (film, 1971)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jezdci
Původní název The Horsemen
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 109 minut
Žánr dobrodružný / drama
Scénář Joseph Kessel (román)
Dalton Trumbo
Režie John Frankenheimer
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Omar Sharif
Leigh Taylor-Young
Jack Palance
Eric Pohlmann
Peter Jeffrey
… více na Wikidatech
Produkce Edward Lewis
Střih Harold F. Kress
Výroba a distribuce
Premiéra 24. července 1971
Distribuce Columbia
Jezdci na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jezdci (anglicky The Horsemen) je film z roku 1971 s Omarem Sharifem v hlavní roli. Film natočil americký režisér John Frankenheimer, scénář napsal Dalton Trumbo podle románu francouzského spisovatele Josepha Kessela Les Cavaliers (Jezdci). Film byl natáčen v Afghánistánu a ve Španělsku.

Příběh románu je zasazen do Afghánistánu v době kolem poloviny 20. století. Kulisy příběhu tvoří divoká příroda i lid Afghánistánu, především pak afghánský národní sport buzkaši.

Proslulý, nyní však již bývalý, zestárlý závodník buzkaši Tursen (Jack Palance), vůdce divokého kmene, vysílá svého syna Uraze (Omar Sharif), na hlavní závod sezóny této hry, tzv. královské buzkaši v Kábulu. Uraz však neuspěje, třebaže má vítězství na dosah ruky – je zraněn (zlomí si nohu ve stehně) a třebaže vyhledá pomoc v nemocnici, odmítne nakonec zákrok lékařů a vydá se s přítelem na dlouhou a trpkou cestu domů.

Vyvrcholením filmu je scéna, kdy se Uraz vrátí domů - kde jím všichni, a především vlastní otec, pro jeho neúspěch pohrdají - a zapojí se do právě probíhajícího závodu buzkaši. Zvítězí a s trofejí objíždí závodiště obklopené šílícími a jásajícími davy, které postupně umlkají, když Uraz projíždí kolem nich a oni mohou zřetelně vidět pravou stranu jeho těla s nohou, jež končí ve stehně pahýlem.