Jessalyn Gilsig

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jessalyn Gilsig

Jessalyn Gilsig (* 30. listopadu 1971) je kanadská herečka, známá pro své role v televizních seriálech Bostonská střední, Plastická chirurgie s.r.o. a jako exmanželka Willa Schuestra v seriálu Glee. Také se objevila v pár epizodách v seriálech Policie New York, Útěk z vězení a Hrdinové.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v městě Montreal v Québecu jako dcera autorky a překladatelky Claire a inženýra Tobyho Gilsigových. Začala hrát ve svých 12 letech. Navštěvovala střední školu pro dívky Trafalgar v centru Montrealu. Později studovala v americkém repertoárovém divadle na Harvardově univerzitě a navštěvovala v letech 1989- 1993 univerzitu McGill. Absolvovala v roce 1993.

Gilsig poprvé potkala Bobbyho Salomona, když oba chodili na Montrealskou střední školu. Chodili spolu a Gilsig k tomu říká, že Salomon byl cool kluk a fotbalista. Když se Salomon, nyní filmový producent, přestěhoval do Hollywoodu v roce 2002, on a Gilsig obnovili jejich přátelství a začali spolu znovu chodit. Pár se vzal 1. ledna 2005. Protože Salomon je žid a Gilsig má židovského otce, měli tradiční židovskou svatbu. Mají spolu dceru Penelope, která se narodila 26. září 2006. 8. září 2010 ale podala Gilsig žádost o rozvod- kvůli neslučitelným rozdílům. Žijí odděleně od roku 2009.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Kariéru začala jako dabérka. Dabovala filmy Mascarade a The Journey Home a televizní seriály Malí létající medvídci, Young Robin Hood a Gulliverovy cesty.

V roce 1995 se přestěhovala do New Yorku, kde se objevila v několika divadelních hrách mimo Broadway. Také se objevila v některých kanadských seriálech na konci osmdesátých a na počátku devadesátých let. Její televizní kariéra začala ke konci devadesátých let, kdy hostovala v televizních seriálech jako Viper a Sedm dní. Pak díky Davidovi E. Kelleymu získala hlavní roli v seriálu Bostonská střední.

Po hostování ve dvou epizodách v seriálu Advokáti, byla obsazena do dalšího programu Kelleyho, do seriálu Čmuchalové. Seriál ale kvůli nízké sledovanosti skončil, a tak Kelley napsal roli Lauren Davisové v Bostonské střední přímo pro ní. Seriál měl premiéru v září 2000 na americkém televizním kanálu FOX. Gilsig opustila seriál na konci série v květnu 2002. Po jejím odchodu z Bostonské střední se připojila k obsazení seriálu Plastická chirurgie s.r.o. v roce 2003 jako Gina Russová a v seriálu zůstala až do roku 2008, kdy byla její postava zabitá. V roce 2004 se objevila v pěti epizodách seriálu Policie New York, následovaly pak čtyři epizody v seriálu televize FOX- Útěk z vězení a poté hostování v epizodě seriálu Zákon a pořádek.

Vedle svých rozsáhlých zkušeností s divadlem a televizí, má taky Gilsig zkušenosti s filmy. V roce 1998 měla malou roli ve filmu Zaříkávač koní a propůjčila svůj hlas Kayley v animovaném filmu Kouzelný mč- Cesta na Camelot. V roce 2004 se objevila ve filmech Hokejová máma a See This Movie.

Gilsig má v současné době občasné role ve třech televizních seriálech. V seriálu Friday Night Lights vysílaném na NBC, hraje Shelley, sestru Tami Taylorové. V seriálu Hrdinové hraje Meredith Gordonovou, biologickou matku Claire Bennetové. Gilsig hraje vedlejší roli Terri Schuester v seriálu Glee. V roce 2007 si zahrála jednu z hlavních rolí ve filmu Potopa.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1984 Masacarade Hlas
1989 The Journey Home Hlas
Jacknife His Girlfriend
1990 Malí létající medvídci Tina Hlas
1991 Young Robin Hood Gertrude of Griswald Hlas
1992 Gulliverovy cesty Folia Hlas
1998 Kouzelný meč- Cesta na Camelot Kayley Hlas
Zaříkávač koní Lucy, Annie's Assistant
2000 Bostonská střední Lauren Davis 44 epizod, 2000–2003
2003 Beze stopy Whitney Ridder Epizoda: "Confidence"
Plastická chirurgie s.r.o. Gina Russo 17 epizod, 2003–2008
2005 Útěk z vězení Lisa Rix 4 epizody
2007 Hrdinové Meredith Gordon 10 epizod, 2007–2008
Friday Night Lights Shelley Hayes 6 epizod, 2007–2008
Potopa Samantha "Sam" Morrison
Mravenčí invaze Dr. Carolyn Ross
2008 13 Kim Rowland 2 epizody
Maturitní ples Aunt Karen Turner
Kriminálka New York Jordan Gates 3 epizody
2009–současnost Glee Terri Schuester 19 epizod; vedlejší postava
The Stepfather Julie King

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jessalyn Gilsig na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]