Zaříkávač koní (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zaříkávač koní
Původní názevThe Horse Whisperer
Země původuUSA
Jazykangličtina
Délka170 minut
Žánryfilmové drama
film založený na románu
PředlohaThe Horse Whisperer
ScénářEric Roth, Richard LaGravenese
RežieRobert Redford
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRobert Redford, Kristin Scott Thomas, Scarlett Johansson, Sam Neill, Diane Wiest, Chris Cooper, Cherry Jones, Jessalyn Gilsig, Kate Bosworth
ProdukcePatrick Markey
HudbaThomas Newman
KameraRobert Richardson
StřihHank Corwin
Výroba a distribuce
Premiéra1998
24. září 1998 (Německo)
Produkční společnostTouchstone Pictures
DistribuceWalt Disney Studios Motion Pictures
Rozpočet60 milionů dolarů
Tržby187 milionů dolarů
Oceněnínominace na Oscara za titulní píseň
Zaříkávač koní na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zaříkávač koní (v originálu The Horse Whisperer) je americké romantické drama z roku 1998 společnosti Touchstone Pictures, které bylo natočeno podle stejnojmenné předlohy Nicholase Evanse. Film režíroval Robert Redford, který zde ztvárnil také titulní roli zaříkávače koní Toma a byl i spoluproducentem snímku. Hlavní ženskou roli vytvořila Kristin Scott Thomasová a ve vedlejší roli si zde zahrál i novozélandský herec Sam Neill. Hrála zde také mladá Scarlett Johanssonová, kterou právě tento film dostal mezi známé osobnosti. Ve filmu si také poprvé zahrála, i když menší roli kamarádky Grace Judith, mladá herečka Kate Bosworthová. Naopak roli v tomto filmu odmítla známá Natalie Portmanová, která v té době hrála v divadle Broadwayi.

Film zaznamenal úspěch a získal nominaci na Oscara za píseň A Soft place to fall.

Obsah filmu[editovat | editovat zdroj]

Mladá třináctiletá dívka Grace McLaean žije v New Yorku, její otec pracuje jako právník, maminka Annie McLean je šéfredaktorkou významného časopisu. Grace je jedináček, má ráda koně a věnuje se ve volném čase jezdectví, její zámožní rodiče jí pořídili jezdeckého koně Pilgrima. Grace si s ním jednoho dne společně se svou nejlepší kamarádkou Judith vyjede na zimní projížďku. Po cestě ale kůň s Judith zničehonic uklouzne na zasněženém svahu, noha se jí zasekne ve třmenu a jezdkyně i kůň se po zamrzlém svahu svezou na blízkou silnici. Grace se Judith marně pokouší vyprostit ze třmenu a odtáhnout ze silnice pryč, když v tom je srazí projíždějící nákladní kamion, který na namrzlé vozovce dostane při prudkém brzdění smyk. Její kamarádka Judith i její kůň při tom společně zahynou. Pilgrim se vzepne proti kamionu, aby Grace chránil a je při tom velmi těžce zraněn. Vážné zranění utrpí i Grace. Oba přežijí, Grace má zmrzačené nohy, pravou nohu jí musí po převozu do nemocnice vrtulníkem amputovat. Těžce raněného Pilgrima se nakonec podaří veterinářům s vypětím všech sil chytit a zachránit, nicméně po vyléčení jsou s ním velké problémy. Grace je na tom také psychicky velice špatně, odmítá chodit mezi zdravé děti do školy, navíc jí těžce poznamená její setkání s Pilgrimem. Její zoufalá matka Annie poté začne studovat všechny dostupné materiály o koních, jezdectví, dostizích, léčení koní, veterinární medicíně apod. Snaží se své nemocné dceři za každou cenu pomoci. Nakonec se v jednom odborném časopise dočte o zázračném muži v Montaně, který prý dovede koně zkrotit a spravit jejich poraněnou zvířecí duši.

Annie se nejprve snaží Toma telefonicky přemluvit, aby za nimi přijel do New Yorku, což ale Tom kategoricky odmítne. Nezbývá jí než se za ním, i s Pilgrimem a s nešťastnou invalidní dcerou, vydat do Montany. Pilgrima naloží do speciálního přívěsu za terénní automobil a vydají se společně na dlouhou cestu do míst, kde zaříkávač Tom Booker (Robert Redford) pracuje na bratrově rodinné dobytkářské farmě. Zatímco je Pilgrim i přes počáteční problémy čím dál hodnější, Tom si Grace nakloní a pomůže jí a ochrání ji před tím, aby se změnila a zcela zahořkla, Annie si zde musí také vyřešit svůj komplikovaný vztah k nemocné dceři. Tom společně s Annie prožívá krásné chvíle, Annie opět začne jezdit na koni a obdivuje krásy venkovského života a místní divoké podhorské přírody. Tom s Annie se postupně sblíží a zamilují se do sebe. Annie i Grace (obě dvě) se velmi spřátelí i s Tomovou početnou rodinou (3 malí synovci, bratr, švagrová, matka). Tom ukáže Annie, navyklé na rušný velkoměstský život, krásy svobodného života na podhorské dobytkářské farmě. Blíží se ale uzdravení koně a na farmu v Montaně nečekaně přijíždí Annin manžel a otec Grace Robert. Grace společně s Tomem Pilgrima definitivně vyléčí a Grace na něm opět začne jezdit. Annie ale musí volit vážné životní dilema mezi dvěma milovanými muži, nakonec si uvědomí, že aby udržela rodinu, musí vztah s šaramantním a laskavým zaříkávačem koní Tomem ukončit. I když ji to velmi bolí, učiní tak co nejšetrněji, aby Tomovi nezpůsobila bolest, protože takto přišel již o svou bývalou manželku-violoncellistku. Navrhne mu proto, aby se společně naposledy projeli na koni. Když ale Tom koně přivede, je Annie i s Pilgrimem pryč a Tom vidí v ujíždějícím autě.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Robert Redford Tom Booker
Kristin Scott Thomas Annie MacLean
Scarlett Johansson Grace MacLean
Sam Neill Robert MacLean

Tržby a rozpočet[editovat | editovat zdroj]

Celkově tržby dosáhly trojnásobku původního rozpočtut, i tržby v samotné USA jej převýšily.

  • Rozpočet: 60 000 000 dolarů
  • Tržby v Americe: 75 383 563 dolarů
  • Celosvětové tržby: 186 883 563 dolarů

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]