Jeff Kaplan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeffrey Kaplan
Narození 4. listopadu 1972 (46 let)
Vzdělání Univerzita Jižní Kalifornie
Povolání Výkonný Ředitel
Aktivní roky 2002-současnost
Zaměstnavatel Blizzard Entertainment
Funkce viceprezident
Web https://www.blizzard.com/en-us/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jeffrey „Jeff“ Kaplan je herní vývojář a současné době působí jako výkonný ředitel společnosti Blizzard Entertainment. Je známý pro jeho práci v navrhování prvků hry World of Warcraft a také je vedoucí designér ve hře Overwatch.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Kaplan byl během školních let nadšený hráč, ale kvůli žádným zkušenostem s programováním si nikdy nemyslel, že bude schopen vybudovat kariéru v herním průmyslu. Zpočátku se snažil získat vysokoškolské vzdělání v oboru filmu, ale nakonec získal titul v oboru tvůrčího psaní na Univerzitě Jižní Kalifornie. Poté, co pracoval jako stážista pro Universal Pictures, se rozhodl získat titul absolventa kreativního psaní na New York University. Následně působil v náboru firmy svého otce, při čemž se snažil zveřejňovat své příběhy. Bohužel byl neúspěšný a v jednom roce dostal více než 170 zamítnutí. V roce 2000 se rozhodl upustit od tvůrčího psaní a začal trávit čas hraním video her a také se snažil modifikovat hry Duke Nukem 3D a Half Life.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Kaplan se zapojil do Masivně multiplayerové online hry (MMO) Everquest. Pod jeho online jménem "Tigole" vstoupil do cechu "Legacy of Steel" a stal se uznávaným hráčem pro své úspěchy a také díky článkům o hře na guildovou stránku. Hovořil o jeho pokusech dělat mapy. Toto upoutalo v té době vedoucího designéra Roba Parda u Společnosti Blizzard Entertainment, který pracoval na hře Warcraft III. V roce 2001 Pardo pozval Kaplana do kanceláře Blizzard v Los Angeles, během toho byl byl představen několika dalším členům guildy a také mu ukázal oznámený projekt MMO World of Warcraft, na kterém ještě pracovali. V dalších několika měsících se tyto setkání opakovaly. Později poté, co byl projekt ohlášen, Pardo navrhlaby se Kaplan stal quest designerem. Kaplan byl přijat v květnu 2002.

Kaplanova počáteční práce u společnosti Blizzard Entertainment spočívala v tom, že pomáhal s ověřením kvality Warcraft III: Reign of Chaos před vypuštěním. Po vydání Warcraft III, se připojil k týmu jako jeden z návrhářů questů spolu s Patem Naglem, a také úzce spolupracoval s kreativním režisérem Chrisem Metzenem. Kaplanova práce se soustředila na prvky prostředí WoW, jeho práce byla quest design a celková estetika Dungeonů a raidů. Nakonec byl jmenován jako herní ředitel pro WoW spolu s Tomem Chiltonem a J. Allenem Brackem.

V únoru 2009, Kaplan oznámil, že odstoupí jako herní ředitel pro WoW, aby změnil svou roli u Blizzardu za novou roli v neohlášeném MMO, která se později objevila jako Titan. Kaplan se rozhodl skočit na nový projekt a doufal, že vytvoří stejně úspěšný projekt jako byl World of Warcraft. Titan byl považován za ambiciózní projekt, navržená jako FPS (first person shooter), ale měl velmi dlouhé vývojové období a Kaplan ho nazval jako "velmi přeplněný a zmatený". Titan byl oficiálně zrušen v září 2014.

Nicméně, před oficiálním zrušením Titanu, byli na začátku roku 2013 vývoj hry zastaven a všech 40 členů týmu Titan byli přiděleni k jiným projektům. Kaplan a Metzen, pověřili management, aby do několika týdnů přišli s novým nápadem, jinak by byli také přeřazeni. Kaplan a Metzen vedli tento tým, aby vzal několik prvků z Titanu a vytvořili team-based střílečku, která se později vydala pod názvem Overwatch. S tímto projektem, schválený Blizzardem, se stal herním ředitelem s Metzenem jako kreativním ředitelem. Overwatch se stal mimořádně úspěšným titulem pro Blizzard, kter vydělal více než 1 mld. dolarů v tržbách prvního roku a získal více než 30 milionů hráčů po celém světě. Úzce spolupracoval s Hassanem Suleimanem a Nickem Jerbicem, kteří navrhli postavy do hry Overwatch. Kaplan se stal Blizzardem veřejnou tváří v propagaci a interakci s fanoušky, pravidelně se věnuje online fóru a vytváří videa o aktualizacích hry Overwatch.

Herografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Titul Role Poznámky
2002 Warcraft III:Reign of Chaos Designer
2004 World of Wacraft Designer, Herní ředitel
2007 World of Warcraft: The Burning

Crusade

Designer
2008 World of Warcraft: Warath of the Lich King Designer
2013 Titan Designer Zrušeno
2016 Overwatch Hlavní designer, Herní ředitel

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Jeff Kaplan. Overwatch wiki [online]. [cit. 2017-10-14]. Dostupné z: http://overwatch.wikia.com/wiki/Jeff_Kaplan

Jeff Kaplan. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2017-10-14]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Kaplan

 1. Tack, Daniel (March 30, 2016). "From Guild Leader to Game Director Part 1: Landing A Job At Blizzard"Game Informer. Retrieved May 24, 2017.
 2. Newman, Heather (December 12, 2016). "9 Things You Didn't Know About 'Overwatch' Director Jeff Kaplan"Glixel. Retrieved December 14, 2016. He was a failed poet who became the director of one of the most popular games in the world
 3.  "Legacy of Steel"legacyofsteel.net. Retrieved 2017-05-22.
 4. Kollar, Phil (December 2, 2009). "Blizzard's Jeff Kaplan on Warcraft's Past And Future"Game Informer. Retrieved May 24,2017.
 5. Harper, Elizabeth (February 12, 2009). "Jeff Kaplan leaving World of Warcraft"Engadget. Retrieved May 24, 2017.
 6.   Kollar, Philip (September 23, 2014). "Blizzard cancels its next-gen MMO Titan after seven years". Polygon
 7. Dave, Parish (January 10, 2016). "Game designer Jeffrey Kaplan failed big, but he's back on top"Los Angeles Times. Retrieved May 24, 2017.
 8. Yin-Poole, Wesley (March 14, 2017). "Blizzard's Jeff Kaplan traces line from Project Titan to Overwatch"Eurogamer. Retrieved March 14, 2017.
 9. Wawro, Alex (May 4, 2017). "Activision Blizzard sees record Q1 earnings -- 80% of which came from digital sales"Gamasutra. Retrieved May 4, 2017.
 10. "Overwatch now has 30m players"GamesIndustry.biz. April 28, 2017. Retrieved April 28, 2017.
 11. Winkie, Luke (May 24, 2017). "'Overwatch' Director Jeff Kaplan is Famous and It Freaks Him Out"Glixel. Retrieved May 24, 2017.