Jeff Kaplan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jeffrey Kaplan
Narození 9. července 1985 (32 let)
Zaměstnavatel Blizzard Entertainment
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jeffrey „Jeff“ Kaplan je herní vývojář a současné době působí jako výkonný ředitel společnosti Blizzard Entertainment. Je známý pro jeho práci v navrhování prvků hry World of Warcraft a také je vedoucí designér ve hře Overwatch.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Kaplan byl během školních let nadšený hráč, ale kvůli žádným zkušenostem s programováním si nikdy nemyslel, že bude schopen vybudovat kariéru v herním průmyslu. Zpočátku se snažil získat vysokoškolské vzdělání v oboru filmu, ale nakonec získal titul v oboru tvůrčího psaní na Univerzitě Jižní Kalifornie. Poté, co pracoval jako stážista pro Universal Pictures, se rozhodl získat titul absolventa kreativního psaní na New York University. Následně působil v náboru firmy svého otce, při čemž se snažil zveřejňovat své příběhy. Bohužel byl neúspěšný a v jednom roce dostal více než 170 zamítnutí. V roce 2000 se rozhodl upustit od tvůrčího psaní a začal trávit čas hraním video her a také se snažil modifikovat hry Duke Nukem 3D a Half Life.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Kaplan se zapojil do Masivně multiplayerové online hry (MMO) Everquest. Pod jeho online jménem "Tigole" vstoupil do cechu "Legacy of Steel" a stal se uznávaným hráčem pro své úspěchy a také díky článkům o hře na guildovou stránku. Hovořil o jeho pokusech dělat mapy. Toto upoutalo v té době vedoucího designéra Roba Parda u Společnosti Blizzard Entertainment, který pracoval na hře Warcraft III. V roce 2001 Pardo pozval Kaplana do kanceláře Blizzard v Los Angeles, během toho byl byl představen několika dalším členům guildy a také mu ukázal oznámený projekt MMO World of Warcraft, na kterém ještě pracovali. V dalších několika měsících se tyto setkání opakovaly. Později poté, co byl projekt ohlášen, Pardo navrhlaby se Kaplan stal quest designerem. Kaplan byl přijat v květnu 2002.

Kaplanova počáteční práce u společnosti Blizzard Entertainment spočívala v tom, že pomáhal s ověřením kvality Warcraft III: Reign of Chaos před vypuštěním. Po vydání Warcraft III, se připojil k týmu jako jeden z návrhářů questů spolu s Patem Naglem, a také úzce spolupracoval s kreativním režisérem Chrisem Metzenem. Kaplanova práce se soustředila na prvky prostředí WoW, jeho práce byla quest design a celková estetika Dungeonů a raidů. Nakonec byl jmenován jako herní ředitel pro WoW spolu s Tomem Chiltonem a J. Allenem Brackem.

V únoru 2009, Kaplan oznámil, že odstoupí jako herní ředitel pro WoW, aby změnil svou roli u Blizzardu za novou roli v neohlášeném MMO, která se později objevila jako Titan. Kaplan se rozhodl skočit na nový projekt a doufal, že vytvoří stejně úspěšný projekt jako byl World of Warcraft. Titan byl považován za ambiciózní projekt, navržená jako FPS (first person shooter), ale měl velmi dlouhé vývojové období a Kaplan ho nazval jako "velmi přeplněný a zmatený". Titan byl oficiálně zrušen v září 2014.

Nicméně, před oficiálním zrušením Titanu, byli na začátku roku 2013 vývoj hry zastaven a všech 40 členů týmu Titan byli přiděleni k jiným projektům. Kaplan a Metzen, pověřili management, aby do několika týdnů přišli s novým nápadem, jinak by byli také přeřazeni. Kaplan a Metzen vedli tento tým, aby vzal několik prvků z Titanu a vytvořili team-based střílečku, která se později vydala pod názvem Overwatch. S tímto projektem, schválený Blizzardem, se stal herním ředitelem s Metzenem jako kreativním ředitelem. Overwatch se stal mimořádně úspěšným titulem pro Blizzard, kter vydělal více než 1 mld. dolarů v tržbách prvního roku a získal více než 30 milionů hráčů po celém světě. Úzce spolupracoval s Hassanem Suleimanem a Nickem Jerbicem, kteří navrhli postavy do hry Overwatch. Kaplan se stal Blizzardem veřejnou tváří v propagaci a interakci s fanoušky, pravidelně se věnuje online fóru a vytváří videa o aktualizacích hry Overwatch.

Herografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Titul Role Poznámky
2002 Warcraft III:Reign of Chaos Designer
2004 World of Wacraft Designer, Herní ředitel
2007 World of Warcraft: The Burning

Crusade

Designer
2008 World of Warcraft: Warath of the Lich King Designer
2013 Titan Designer Zrušeno
2016 Overwatch Hlavní designer, Herní ředitel

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Jeff Kaplan. Overwatch wiki [online]. [cit. 2017-10-14]. Dostupné z: http://overwatch.wikia.com/wiki/Jeff_Kaplan

Jeff Kaplan. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2017-10-14]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Kaplan