Overwatch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Overwatch
Logo hry
Logo hry
Základní informace
Vývojář Blizzard Entertainment
Vydavatel Blizzard Entertainment
Režiséři Jeff Kaplan
Chris Metzen
Aaron Keller
Designéři Jeremy Craig
Michael Elliott
Scott Mercer
Programátoři Michael Elliott
John LeFleur
Herní série Overwatch
Platformy Microsoft Windows
Xbox One
PlayStation 4
Datum vydání 24. května 2016
Žánr FPS
Herní mód multiplayer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Overwatch je týmová videohra vydaná společností Blizzard Entertainment. Byla celosvětově vydána v květnu 2016 pro Microsoft Windows, PlayStation 4 a Xbox One, v roce 2019 i pro Nintendo Switch.

Styl hraní[editovat | editovat zdroj]

Overwatch je střílečka z pohledu první osoby. Většina herních módů ve hře se hraje ve dvou týmech, každý po šesti hráčích. Najdou se ale i vyjímky. Hra nabízí několik unikátních hrdinů, momentálně je jich 31, stále ale přibývají noví. Hrdinové se dělí do 3 rolí :

Damage ( Útočníci ) - Hlavním úkolem Damagerů je způsobit co největší poškození nepřátelům, nebo je dokonce i zabít. Jejich výhody jsou silné útoky a schopnosti. Nevýhodou je to, že většinou mají málo životů, tudíž si musí dávat pozor.

Tank - Tankové jsou postavy s velkým počtem životů. Jejich úkolem je bránit slabší členy týmu.

Support ( Podpora ) - Podpůrní hrdinové mají za úkol pomáhat ostatním členům týmu. Někteří umějí léčit, zrychlovat spojence nebo jim zvyšovat poškození.

Každá postava je unikátní a má svoje schopnosti. Všechny postavy mají svůj Basic Attack což je jejich hlavní útok, který můžou neomezeně používat. Některé útoky potřebují náboje a po jejich vyčerpání musí určitou dobu zbraň přebíjet. Basic Attacky se používají Levým Tlačítkem Myši. Dále mají postavy Aktivní schopnosti. Každá postava jich má několik. Jsou na tlačítkách Pravé Tlačítko Myši, E a Levý Shift. Výjimečně na F a Ctrl. Schopnosti využívají tzv. Cooldown.

3v3 - V tomto módu se hraje 3 proti 3 hráčům a nejsou zde lékárničky. Hraje se do tří.

- Když za nějakou postavu vyhrajete, už za ni hrát nemůžete vy a nikdo z vašeho týmu také ne.

6v6 - podobný mód jako 3v3 jenom zde v každém týmu hraje šest hráčů.

1v1 - Hraje se 1 proti 1 s tím, že postavy se vybírají náhodně a nejsou zde lékárničky. Abyste vyhráli, musíte vyhrát pětkrát.

- A nově zde máte na výběr ze tří náhodných postav.

Capture the Flag - Hraje se na pár vybraných mapách, kde cílem je přinést vlajku nepřítele ke své vlajce. Jestliže ji přinesete třikrát, vyhráli jste, ale přitom musíte bránit svoji vlajku.

No limits - V tomto módu nejsou žádné limity, tím pádem můžete vybrat víc než jednu postavu dvakrát a jinak se nic nemění.

Mystery heroes - Postavy jsou vybrané náhodně a po každé smrti vám bude přidělena nová postava pokud se ale zabijete sami máte pořád stejnou postavu.

Role[editovat | editovat zdroj]

Každá z postav spadá do jedné ze tří kategorií: poškozující, tank a podpora.

 • Poškozující: postavy se vyznačují velkou pohyblivostí anebo schopností způsobit rychle velké poškození. Jejich nevýhodou je poměrně malý počet životů.[1]
 • o kategorie tank spadají postavy s velmi velkým počtem životů. Jejich hlavním cílem je blokovat útoky nepřátelského týmu. Jsou také schopny udělovat velké poškození na krátkou vzdálenost. Jejich nevPodpora: Podpora jsou postavy, jejichž hlavní úkolem je posilovat ostatní hráče v
 • Podpora: Podpora jsou postavy, jejichž hlavní úkolem je posilovat ostatní hráče v týmu. Poskytují léčení, zvyšují poškozen

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Současně se ve hře Overwatch nachází 30 postav. Nejnovější postavou je Sigma.

 • Ana: Střelecká podpůrná postava soustředící se na léčení spojenců z velké dálky. Je považována za obtížnou postavu kvůli míření.
 • Ashe: Poškozující postava pro boj z dálky, ale i na krátkou vzdálenost. K dispozici má dinamity, které dokáží způsobit velké poškození protihráčům. Ultimátní schopností je Bob, omnic který na pár sekund zastává ,,dalšího spoluhráče" který sám útočí střelnou zbraní po protihráčích v jeho dosahu. Je považována za středně obtížnou postavu.
 • Bastion: Poškozující postava fungující především jako nepohyblivý zato silný obránce důležitých bodů na mapě. Je považován za jednoduchou postavu.
 • Baptiste: Je podpůrná postava, která přepíná mezi burst Biotic Launchru nebo heal granáty.
 • Brigitte: Podpůrná univerzální postava soustředící se jak na léčení spojenců a ''tankování'' poškození ,tak na zvyšování rychlosti a DPS teamu. Je považována za jednoduchou postavu.
 • D.Va: Tanková postava soustředící se na mix poškození s obranou. Dokáže zastavit projektily a svou ultimátní schopností způsobit veliké poškození v důležitém bodě na mapě. Je považována za jednoduchou postavu
 • Doomfist: Poškozující postava zaměřující se na rychlý pohyb a přesnost. Spíše těžká postava.
 • Genji: Poškozující postava která se soustředí na zabíjení osamocených jednotek. Je skvělý v soubojích 1v1 a je schopen odrazit i ten nejsilnější projektil. Je považován za obtížnou postavu
 • Hanzo: Bratr Genjiho, poškozující postava, považována za obtížnou postavu. Ultimátní schopností jsou dva draci, schopní způsobit velké poškození protihráčům, kteří se ocitnou v jeho dosahu.
 • Junkrat: Společník Roadhoga, poškozující postava, považuje se za středně obtížnou postavu. Jeho zbraňí je granátomet, ze kterého střílí granáty a také umí házet miny, či klást pasti. Ultimátní schopností je RIP-Tire motorové kolo, které při správném nasměrování dokáže výbuchem zneškodnit protihráče v jeho dosahu.
 • Lúcio: Podpůrná postava. Je schopný vyskočit proti zdi a jezdit po ní. Jeho zbraní jsou sonické projektily. Dokáže protihráče odhodit výbuchem zvuku. Lucio neustále energizuje, kolem něj se vytváří kruh v jeho dosahu se spoluhráči buďto zrychlují nebo léčí, dle jeho výběru. Ultimátní schopností je výbuch zvukové vlny, která na určitou chvíli poskytne ,,osobní štíty" všem spoluhráčům.
 • McCree: Poškozující postava. Jeho zbraní je revolver. Dokáže najednou vystřílet celý zásobník. V případě, že udělá kotoul, zásobník se mu dobije. K dispozici má granát, který krátce po jeho použití vybouchne a oslepí protihřáče. Jeho ultimátní schopností je zamířit na všechny protihráče v dohledu a zneškodnit je jednou ranou. Čím více je protihráč poškozený, tím větší šance zničení na jednu ránu. Při spávném místě dokáže být takto ultimátní schopnost velice účinná.
 • Mei: Poškozující postava, která dokáže na pár sekund zmrazit protihráče (platí i pro ultimátní schopnost).
 • Mercy: Podpůrná postava která dokáže oživovat spoluhráče, stejně tak je i léčit, nebo zesilovat jejich schopnosti. Ultimátní schopností dokáže z vysoké výšky léčit/posilovat schopnosti naráz více spoluhráčům v týmu, pokud se drží při sobě.
 • Moira: Podpůrná postava která neustále přepíná mezi schopnostmi které by měly poškodit nepřátele/vyléčit spojence. Ultimátní schopností dokáže zároveň léčit a zároveň poškozovat nepřátele. Je považována za středně obtížnou postavu.
 • Orisa: Obrana. K dispozidi je štít. Dokáže na pár sekund snížit poškození, když na ní zrovna někdo útočí a není krytá. K dispozici je i ,,magnet" který bleskově přitáhne protihráče v jeho dosahu (nebo, při správném vypočítání při okrajích protihráče dokáže stáhnout například do vody, či ze srázu). Ultimátní schopnsostí je panel, který na určitou dobu dobíjí a násobí schopnosti spoluhráčů v jeho dosahu.
 • Pharah: Dcera Any. Poškozující postava určená pro boj ze vzduchu. Střílením raket dokáže způsobit silné poškození protihráčům. Ultimátní schopností je ,,raketový déšť". Spíše těžká postava, je třeba si správně vypočítat udržení ve vzduchu. Na zemi je Pharah zranitelná.
 • Reaper: Poškozující postava. Čím více se strefuje, tím více sám sebe léčí. Dokáže se na určitou chvíli proměnit ve stín, který neutrží žádné poškození, ale není schopný při jeho užití útočit na protihráče. K dispozici je teleport na určité vzdálenosti. Ultimátní schopností je ,,death Blossom", při kterém dochází ve vyprazdňování obou jeho zbraní. Čímž dokáže velmi poškodit protější tým.
 • Reinhard
 • Roadhog
 • Sigma: Obrana. Vypouští dva gravitační náboje shcopné se odrážet od zdí a způsobit velké poškození protihráčům v jeho dosahu. K dispozici je silný štít, který může umístit kamkoliv dle vlastního výběru a snadno ho kdykoliv zrušit. Také dokáže jednou ze svých schopností zamrazit projeklity a proměnit je na štít. Také dokáže odhodit obří kámen a na chvíli ochromit protihřáče. Ultimátní schopností je vyletět do vzduchu a v cílené oblastí ,,lapit" protihráče, vyzvednout je do vzduchu, tam na ně volně útočit a pak je gravitací srazit k zemi. Pokud je protihráč dostatečně poškozený, dá se snadno zneškodnit.
 • Soldier: 76: Poškozující postava. Voják, který má možnost zrychleného pohybu po mapě. K dispozici jsou ,,raketky" které při správném namíření dokáží vysoce poškodit protihráče. Také je možnost vyléčit sebe sám sebe osobní bombičkou (léčí jakéhokoli spoluhráče, který se ocitne v jejím dosahu. Ultimátní schopností je schopnost zcela automatického míření a střílení na protihráče.
 • Sombra: Poškozující postava, schopná naprostého zneviditelnění, teleportace a hackování protihráčů. Ultimátní schopností je EMP, hromadí v sobě energii, která v celkem širokém radiusu při jejím spuštění dokáže zablokovat protihráčům vše, kromě hlavní zbraně.
 • Symmetra: Poškozující postava. K dospozici má tři ,,sentry turret", které zpomalí protihráče a působí rychlé poškození v jejich dosahu. Dokáže vytvořit portál k teleportování se na určitou vzdálenost. Ten nyní musí sama zničit (nebo její protihráči) aby ho mohla přemístit. Ultimátní schopností je bariéra, která při správném umístění dokáže oddělit soupeřící tými a na chvíli zvýhodnit její spoluhráče. Bariéra pohlcuje projektily, dinamity a podobně (ne orby Moiry).
 • Torbjörn: Poškozující postava. K dispozici je jedna turretka, která při správném umístění na mapě dokáže velice poškodit protihráče - v mnoha případech spíše během pár vteřin naprosto zneškodnit. Torbjörn střílí hřebíky, nebo kladivem opravuje turretku. Ultimátní schopností je vylití rozžhaveného železa, které protihráče zapálí.
 • Tracer: Poškozující postava, dokáže se velice rychle pohybovat a přemisťovat, ale i teleportovat se zpět tam, kde se vyskytovala pár sekund předtím. Ultimátní schopností je bomba, která přilne k povrchu, a to protihráčů včetně a po krátké době vybuchne. Při výbuchu dokáže způsobit velké poškození všem v jejím dosahu.
 • Widowmaker: Poškozující postava. Odstřelovač, spíše pro boj z dálky. Ultimátní schopností je zviditelnění všech z protějšího týmu i skrze zdi/domy pro všechny spoluhráče v týmu. Je považována za těžkou postavu, kvůli míření.
 • Winston: Obrana. Winston má možnost položit štít ve tvaru bubliny. To se velice hodí s jeho druhou schopností což je "skok". Winston může skočit docela daleko. Tato schopnost se často používá ke skočení do nepřátel a trochu je rozhodit. Jeho ultimátní schopnost spočívá v tom že se Winston naštve. Má mnohem víc životů, menší doba čekání na použití skoku a dokáže mlátit rukama což dává velké odhození.
 • Wrecking Ball: přezdívaný Hammond. Obrana. Velice pohyblivý tank. Wrecking ball má možnost ze svého těla udělá kouli ,ve které ho nemohou jeho nepřátelé střelit do hlavy, má větší rychlost než v normální fázi ,ale nevýhoda je ,že Wecking ball ve fázi "koule" nemůže střílet. Dokáže vystřelit hák ,který ho dokáže zrychlit. To odhazuje a dává poškození nepřátelům. Může vytvořit "štít" který se zvětšuje s každým nepřítelem v jeho blízkosti. Jako ultimátní schopnost může vytvořit minové pole.
 • Zarya
 • Zenyatta:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Overwatch (video game) na anglické Wikipedii.

 1. Roles - Overwatch Wiki. overwatch.gamepedia.com [online]. [cit. 2017-04-10]. Dostupné online. (anglicky)