Jaroslava Šiktancová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaroslava Šiktancová
Narození 1954 (65–66 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslava Šiktancová (* 1954 Praha) je česká herečka, režisérka a disidentka, signatářka Charty77.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studovala režii na DAMU, ve 4. ročníku byla vyloučena po podepsání Charty 77.[1] Po podepsání charty pracovala jako brigádnice, např. jako uklízečka v kině, v Jedličkově ústavu, průvodkyně, zahradnice.[2] Tajně se podílela, jak uvádí ve svém životopise na DAMU, na Hamletovi s režisérem Macháčkem v Národním divadle.

V současné době[kdy?] vyučuje na DAMU režijní a hereckou tvorbu. Působí jako vedoucí ročníku herectví, režie a dramaturgie.

Od roku 1990 režírovala inscenace v Západočeském divadle v Chebu, Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Dále v několika divadlech v Praze, např. s divadlem Kašpar. Jako výjimečné byl její režie představení inscenované v prostoru Pražské křižovatky v kostele sv. Anny. Byl to společný projekt Divadla na Vinohradech a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a BodyVoiceBandu.[3] Spolupracuje se souborem VŠE Gaudeamus.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jaroslava Šiktancová: Patřila jsem k těm, kteří řekli ne | Ženy v disentu. zenyvdisentu.soc.cas.cz [online]. [cit. 2019-03-08]. Dostupné online. 
  2. Scena.cz - 1. kulturní portál. www.scena.cz [online]. [cit. 2019-03-08]. Dostupné online. 
  3. Jaroslava Šiktancová, režisérka. Vltava [online]. 2015-04-07 [cit. 2019-03-08]. Dostupné online. (česky)