Jaroslav Dostálek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Milost
Jaroslav Dostálek
Kanovník litoměřické kapituly
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Znak Znak
Osobní údaje
Datum narození 10. září 1909
Místo narození Mnichovo Hradiště, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí 25. července 1996
(ve věku 86 let)
Místo úmrtí Bělá pod Bezdězem, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbení rodinný hrob na hřbitově v Mnichově Hradišti
Povolání římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaroslav Dostálek (10. září 1909 Mnichovo Hradiště25. července 1996 Bělá pod Bezdězem) byl český římskokatolický kněz, biskupský rada a sídelní kanovník litoměřické katedrální kapituly u sv. Štěpána.

Kněžské začátky[editovat | editovat zdroj]

Na kněze pro službu v litoměřické diecézi byl vysvěcen 1. července 1934. Těžiště jeho kněžského působení bylo v Bělé pod Bezdězem a okolí. Od 1. února 1947 je uváděn jako farář v Bělé pod Bezdězem a jako administrátor excurrendo farností Dolní Krupá a Kuřivody,[1] které spravoval do 1. března 1951. Poté působil v Rumburku v letech 1951-1952. Od 13. října 1952, spravoval pak Bělou pod Bezdězem jako farář, a administroval excurrendo farnosti Bezděz, Dolní Krupou a Bezdědice. V těchto farnostech pracoval až do roku 1991, kdy z důvodu věku rezignoval.

Ocenění služby[editovat | editovat zdroj]

Když biskup litoměřické diecéze Štěpán Trochta, ve smyslu Motu proprio papeže Pavla VI. Ecclesiae Sanctae z 6. srpna 1966 a dekretů II. vatikánského koncilu, zřídil dne 28. března 1969 Diecézní kněžskou radu. Jmenoval do ní také Jaroslava Dostálka.[2] V roce 1970 byl jmenován skutečným biskupským radou a čestným biskupským notářem. Dne 28. listopadu 1972 byl biskupem Štěpánem Trochtou jmenován sídelním kanovníkem litoměřické katedrální kapituly s kanonikátem královským (lat. regius). Obětavá a dlouholetá služba v litoměřické diecézi byla připomínána při jeho pohřbu 31. července 1996 při zádušní mši v kostele Povýšení sv. Kříže v Bělé pod Bezdězem a při následném uložení ostatků do rodinného hrobu v Mnichově Hradišti litoměřickým biskupem Josefem Kouklem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zaniklá obec Kuřivody
  2. Acta curiae litomericensis 2/1969, Litoměřice 1969, str. 2.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]