Jan Wall

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Jan Wall, OFM
Kněz, řeholník a mučedník.
Datum narození1620
Datum úmrtí22. srpna 1679
Svátek22. srpna
Blahořečen1929
Svatořečen25. října 1970
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev a církve v jejím společenství

Svatý Jan Wall (angl. John Wall) byl anglický římskokatolický duchovní, člen františkánského řádu, jenž se stal obětí pronásledování katolické církve v Anglii po zřízení anglikánské církve.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z Prestonu v hrabství Lancashire, kde se narodil v roce 1620 (přesné datum není známo). Ve svých 21 letech začal studia v Douai ve Francii (lze říci, že byl velmi intelektuálně založen) a roku 1645 přijal kněžské svěcení. Vrátil se ilegálně do Anglie a začal zde pastoračně působit mezi věřícími, kteří navzdory pronásledování zůstali věrni katolické víře. Po čase se vrátil do Douai a zde vstoupil do řádu menších bratří františkánů. Přijal řeholní jméno Jáchym od sv. Anny. Po nějakém čase byl ustanoven novicmistrem.

Roku 1656 odešel znovu do Anglie, usadil se ve Worcestershire a působil v ilegální pastoraci po 22 let. Používal též různá falešná jména, například Johnsonn, Webb nebo Dormore. Zároveň však působil jako představený na Royal Grammar School. Nakonec byl odhalen, obviněn ze spiknutí a uvězněn. Byl odsouzen k trestu smrti a popraven. Jeho tělo, kromě hlavy, bylo pohřbeno na hřbitově u kostela sv. Osvalda ve Worcesteru. Hlava byla převezena do Douai, kde je dodnes uchovávána a uctívána.

Beatifikován byl roku 1929 papežem Piem XI., kanonizován sv. Pavlem VI. ve skupině čtyřiceti mučedníků Anglie a Walesu v roce 1970.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]