Jan Wall

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Jan Wall, OFM
Kněz, řeholník a mučedník.
Datum narození 1620
Datum úmrtí 22. srpna 1679
Svátek 22. srpna
Blahořečen 1929
Svatořečen 25. října 1970
Uctíván církvemi Římskokatolická církev

Svatý Jan Wall (angl. John Wall) byl anglický římskokatolický duchovní, člen františkánského řádu, jenž se stal obětí pronásledování katolické církve v Anglii po zřízení anglikánské církve.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z Prestonu v hrabství Lancashire, kde se narodil v roce 1620 (přesné datum není známo). Ve svých 21 letech začal studia v Douai ve Francii (lze říci, že byl velmi intelektuálně založen) a roku 1645 přijal kněžské svěcení. Vrátil se ilegálně do Anglie a začal zde pastoračně působit mezi věřícími, kteří navzdory pronásledování zůstali věrni katolické víře. Po čase se vrátil do Douai a zde vstoupil do řádu menších bratří františkánů. Přijal řeholní jméno Jáchym od sv. Anny. Po nějakém čase byl ustanoven novicmistrem.

Roku 1656 odešel znovu do Anglie, usadil se ve Worcestershire a působil v ilegální pastoraci po 22 let. Používal též různá falešná jména, například Johnsonn, Webb nebo Dormore. Zároveň však působil jako představený na Royal Grammar School. Nakonec byl odhalen, obviněn ze spiknutí a uvězněn. Byl odsouzen k trestu smrti a popraven. Jeho tělo, kromě hlavy, bylo pohřbeno na hřbitově u kostela sv. Osvalda ve Worcesteru. Hlava byla převezena do Douai, kde je dodnes uchovávána a uctívána.

Beatifikován byl roku 1929 papežem Piem XI., kanonizován Pavlem VI. ve skupině čtyřiceti mučedníků Anglie a Walesu v roce 1970.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]