Jan Teska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Teska
Narození 28. ledna 1853
Mirotice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 1922 (ve věku 68–69 let)
Povolání sochař
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Idylická zahradní siesta rodiny Jana Tesky: vedle něho jeho manželka Antonie, rozená Kuchtová. U stolu stojí dcera Anynka s psíkem, pozdější matka Miroslava Mikuleckého, její sestra Márinka a jejich bratři Štěpán a Jan, pozdější kmotr Miroslava Mikuleckého. Chybí bratr Stanislav, pozdější ředitel školy v Polné.
Rodina Jana Tesky

Jan Teska (28. ledna 1853 Mirotice[1]1922) byl český řezbář, bratranec Mikoláše Alše. Byl otcem maminky profesora Miroslava Mikuleckého, českého lékaře a vědce.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1853 v Miroticích. Teskův život je ódou na poctivou práci, ale také na její podporu se strany bohatých a šlechetných. Chudý chasník ze Smetanovy Lhoty u Písku se dostal do služeb českého vlasteneckého knížecího rodu Schwarzenbergů na zámcích Orlík a Hluboká. Teskův řezbářský um došel uznání panstva: zejména paní kněžny měly nejvyšší zájem na kráse ve svých příbytcích. Teska se stal váženým občanem. Z výdělků si postavil domek č. p. 65 v blízké obci Staré Sedlo. (V tom domě se pět let po Teskově úmrtí narodil 22. června 1927 dceři Anně syn Miroslav Mikulecký, pozdější lékař a biolog, mezinárodně uznávaný vědec.)

Potomci jeho rodiny žijí v Praze, ale letní měsíce tráví na Orlíku (2013).

Teskův sál[editovat | editovat zdroj]

Sál na orlickém zámku, původně používaný jako jídelna, dostal název po svém tvůrci, jehož je vrcholným dílem. Kazetový strop, obložení oken, dvěří a stěn vyřezal Teska v letech 188589. Na toto mistrovské dílo použil tři druhy dřeva: lípu pálenou a mořenou, ořech a hrušku. K vytvoření stropu Tesku dle pověsti inspiroval nález malé renesanční kazety, kterou objevil nedaleko hradu Zvíkova. Kazeta údajně pocházela z renesančního stropu, který byl při požáru zničen. Na Jubilejní výstavě v Praze (1891) byla vystavena centrální růžice, na které je nyní zavěšen holandský lustr – za ni obdržel Teska stříbrnou medaili, aniž zlatá byla udělena. (Kopie této medaile je vystavena na zámku Orlík, kde se nachází originál, není známo.)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Milotice

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]