Jan Kronštadtský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Jan Kronštadtský
Jan Kronštadtský v 90. letech 19. století
Jan Kronštadtský v 90. letech 19. století
Rodné jménoJean Ilitch Sergieff
Narození1. listopadu 1829
Sura
Úmrtí20. prosince 1908jul. / 2. ledna 1909greg. (ve věku 79 let)
Kronštadt
Místo pohřbeníPetrohrad
Alma materArkhangelsk theological seminary
Povoláníspisovatel, pop a teolog
OceněníŘád sv. Anny 1. třídy
Řád sv. Vladimíra 2. třídy
Politická stranaSvaz ruského lidu
Nábož. vyznánípravoslaví
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Kronštadtský (též Ioann Kronštadtský, rusky Иоанн Кронштадтский, vlastním jménem Ivan Iljič Sergijev; 19. října jul. / 1. listopadu 1829 greg. 1829, Sura, Archangelská gubernie – 20. prosince 1908 jul. 2. ledna 1909 greg., Kronštadt) byl ruský biskup. Byl známý svými léčivými schopnostmi a patřil k nejpopulárnějším církevním hodnostářům své doby.[zdroj?] V roce 1964 byl Ruskou zahraniční církví svatořečen.[1]

Raný život a popularita[editovat | editovat zdroj]

Ivan Iljič Sergijev (rusky Иван Ильич Сергиев) se narodil 19. prosince 1829 v malé vesnici Sura na severu tehdejšího Ruského impéria.[2] Ve škole vynikal a po absolvování kněžského semináře tak v roce 1851 přešel už na státní útraty na Teologickou akademii v Petrohradu.[2] V roce 1855 se stal knězem v chrámu svatého Andreje v Kronštadtu.[2] V něm se věnoval zejména charitativní činnosti. Známým se stal v roce 1890. Každý den ho navštěvovaly tisíce lidí ze všech koutů Ruska. Ostatní příslušníci církve k němu chovali vysoký respekt, mnohé povzbudil k duchovnímu životu (např. svatý Jan Šanghajský a Sanfranciský či svatý Silván z Athosu)

Léčitelské schopnosti[editovat | editovat zdroj]

Jeho léčitelské schopnosti se neomezovaly pouze na lidi křesťanského vyznání. Léčil židy i muslimy. 20. prosince roku 1883 o něm vyšel článek ve vážených petrohradských novinách Novoje Vremja, v celém čísle byly otisknuté děkovné dopisy od jeho vyléčených pacientů. Vyléčil Annu Vyrubovovou i Zinaidu Jusupovovou, matku Felixe Jusupova. Když v roce 1894 umíral car Alexandr III. byl Jan přivolán do paláce v Livadiji. Umírající car si ho velmi vážil.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Můj život v Kristu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Krátký životopis sv. Filareta Nového Vyznavače [online]. Orthodoxia Christiana [cit. 2015-05-30]. Dostupné online. 
  2. a b c St John of Kronstadt [online]. Christian Classics Ethereal Library [cit. 2015-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]