Jan Josef Antonín Eleazar Kittel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Josef Antonín Eleazar Kittel
Narození7. prosince 1703, 1704 nebo 3. února 1704
Železný Brod nebo Krásná
Úmrtí16. listopadu 1783
Krásná
Povolánílékař
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, německy Johann Josef Antonius Eleazar Kittel (3. února,[1][2] křest 13. února 1704, Krásná, fara Bzí[3] - 16. listopadu 1783 tamtéž) byl český lékař a léčitel německé národnosti. Jeho postava je opředena mýty a pověstmi. Byl nazýván také Severočeský Faust, Faust Jizerských hor, či Černokněžník ze Šumburku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se a zemřel v Šumburku (dnes Krásná, část obce Pěnčín) u Jablonce nad Nisou. Úspěchy doktora Kittela v léčení pacientů byly tak veliké, že již za jeho života o něm kolovaly legendy. Obviňovaly jej ze spolčení s ďáblem a vykreslovaly jeho nadpřirozené skutky.

Do dnešních dnů po doktoru Kittelovi zůstalo mnoho památek: jeho dům zvaný Burk („hrad“), kostel sv. Josefa, který nechal postavit, fara, studánka. Postava doktora Kittela je v posledních letech znovu objevována – v roce 2006 byla založena firma Kitl s.r.o., která se volně inspirovala jeho odkazem a uvádí na trh různé bylinné nápoje. Tato firma také zřídila jeho muzeum a podílela se na natočení amatérského celovečerního filmu Eleazar Kittel v roce 2007.

Kittelovo muzeum[editovat | editovat zdroj]

Č.p. 11, kde dřív bylo Kittelovo muzeum

V roce 2010 bylo na Krásné-Pěnčíně otevřeno Kittelovo muzeum. Vzniklo v domě čp. 11, který leží mezi „Burkem“ a kostelem sv. Josefa. Interaktivní expozice muzea je zaměřena nejen na život a léčení pověstného doktora Kittela, ale i na historii okolního kraje, bohatství lidového léčitelství a sílu bylin. Mezi největší lákadla expozice patří například alchymistická Kittelova pracovna nebo replika tzv. „smržovského grimoáru“, čarodějné knihy připisované právě Kittelovi. Milovníci přírody si mohou prohlédnout obnovenou zahrádku léčivých bylin nebo se dozvědět zajímavosti, jak se u nás na horách dříve léčilo.

Od roku 2019 bylo Kittelovo muzeum nově otevřeno v Krásné č.p. 10, v nově zrekonstruovaném Kittelově domě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kittelovo muzeum na Krásné - Pěnčíně » Kittelovo muzeum » O Kittelovi. www.kittel.cz [online]. [cit. 2017-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Kitl » Tajemný doktor Kittel. www.kitl.cz [online]. [cit. 2017-02-08]. Dostupné online. 
  3. Matrika obce Bzí [online]. SOA Litoměřice [cit. 2017-02-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]