Kitl (firma)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kitl
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení2007
ZakladatelJan Vokurka
SídloJablonec nad Nisou, Česko
Adresa sídlaPasířská 3299/60
Charakteristika firmy
ProduktySirupy, medoviny, medicinální vína
Zaměstnanci35
MajitelJan Vokurka
Identifikátory
Oficiální webwww.kitl.cz
IČO46712518
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kitl s.r.o. je rodinná společnost z Jablonce nad Nisou, která se zabývá výrobou ovocných a bylinných sirupů, medovin a medicinálních vín.

Inspirací pro firmu Kitl se stal lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704–1783). Společnost také provozovala Kittelovo muzeum v PěnčíněKrásné na Jablonecku. Uspořádala také tři veřejné sbírky Zachraňme Kittelovsko, díky nimž byla vybudována naučná stezka Kittelovsko, zrekonstruovala a obnovila se socha sv. Josefa a hlavní oltář kostela sv. Josefa na Krásné. Společnost také vydala několik kníh – Příroda léčí tělo i duši od Líby Novotné, Doktor Kittel od K. R. Fischera a v roce 2019 knihu Doktor Kittel, tajemná postava Jizerských hor od Gustava Leutelta.

Grapefruitový Kitl Syrob
Grapefruitový sirup Kitl

Firma Kitl je držitelem mnoha ocenění, např. zvítězila v krajské soutěži a získala 3. místo v celorepublikové soutěži Firma roku 2013, 1. místo v mezinárodní soutěži Mazer Cup International Competition 2015 za Kitl Medovinu nebo Cenu prezidenta potravinářské komory 2015 či Výrobek roku Libereckého kraje roku 2017.

V létě 2018 společnost koupila zchátralý areál Vratislavické kyselky na břehu Nisy. V roce 2019 zahájila jeho rekonstrukci za 28 mil. Kč. V roce 2021 by se do areálu měla přesunout výroba sirupů. V dalších letech firma plánuje obnovit také čerpání Vratislavické kyselky.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MAREŠ, Michael. Sirupman. Forbes. 8. 2020. 
  2. PŠENIČKOVÁ, Jana. Vratislavická kyselka ožije díky sirupům, vodu tu chtějí stáčet do tří let. iDNES.cz [online]. 2019-8-7. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]