Jan Janský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Janský v roce 1902
Jan Janský na bronzové Janského plaketě

Prof. MUDr. Jan Janský (3. dubna 1873, Praha8. září 1921, Černošice) byl český neurolog a psychiatr. Jako jeden z prvních popsal dělení lidské krve do čtyř základních typů I, II, III a IV. Toto rozdělení nejprve přednesl v listopadu 1906 ve Spolku českých lékařů a poté roku 1907 publikoval ve "Sborníku klinickém" pod názvem "Hematologická studie u psychotiků". Toto rozdělení však vzniklo jako vedlejší produkt jeho výzkumné činnosti. Sám Jánský se již dále výzkumu krve nevěnoval. Označení krevních skupin jako A, B, AB a 0 bylo zavedeno až ve třicátých letech 20. století.

Janský studoval lékařství na Karlově univerzitě v Praze. Od roku 1899 pracoval na psychiatrické klinice, roku 1914 byl jmenován profesorem a zástupcem přednosty psychiatrické kliniky. Během první světové války sloužil dva roky jako lékař na frontě, po srdečním infarktu byl propuštěn ze služby. Po válce pracoval jako neuropsychiatr v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Jan Janský byl propagátorem dárcovství krve. Na jeho počest je dobrovolným dárcům krve v České republice a na Slovensku udělována Medaile prof. MUDr. Jana Janského.

Zajímavosti

  • V roce 1953 byl natočen film Tajemství krve režiséra Martina Friče pojednávající o životě Jana Janského. Hlavní roli v barevném a i na dnešní dobu vcelku zajímavém filmu hrál Vladimír Ráž.

Související články

Šablona:Pahýl - biografie