James Thurber

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
James Thurber
James Thurber
James Thurber
Narození8. prosince 1894
Columbus, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Úmrtí2. listopadu 1961
New York, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Příčina úmrtízápal plic
Místo pohřbeníGreen Lawn Cemetery, Columbus, Ohio
Alma materOhijská státní univerzita (1913–1918)
East High School
Povolánínovinář, spisovatel, romanopisec, dramatik, autor dětské literatury, autor autobiografie, kreslíř, humorista, povídkář a esejista
ZaměstnavatelChicago Tribune
RodičeCharles Leander Thurber[1] a Mary Agnes Fisher[1]
Webwww.thurberhouse.org/james-thurber
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Thurber (8. prosince 1894, Columbus - 2. listopadu 1961, New York) byl americký humorista, satirik, spisovatel a kreslíř. Svým humorem navazoval na tradici Marka Twaina. Humor neztratil, ani když po opakovaných operacích úplně oslepl. Je mistrem krátkých humoristických a často sebeironických povídek. Neméně vtipné a pronikavé jsou i jeho postřehy o malichernostech a problémech doby, které popisuje ve svých bajkách. K jeho nejčtenějším dílům patří sbírka povídek Muž ve středním věku na létající hrazdě nebo komická fantasy Třináctery hodiny. Sám své knížky ilustroval vtipnými až groteskními kresbami.

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

V sedmi letech při neštěstí ztratil levé oko a i pravé bylo poškozeno, takže postupem let zcela oslepl. V letech 1913-1917 studoval na Ohijské státní univerzitě, ale roku 1918 studia zanechal, protože se svým handicapem je nemohl dokončit. Během studia si ale získal důkladné znalosti literatury a roku 1995 mu univerzita posmrtně udělila čestný doktorát. Pracoval jako úředník ve Washingtonu a na americkém velvyslanectví v Paříži. Přitom psal pro různé časopisy a noviny a od roku 1927 se stal redaktorem týdeníku The New Yorker. Jeho povídky, bajky a anekdoty se významně přičinily o úspěch časopisu. Od roku 1940 už nemohl psát a musel své texty diktovat, s čímž se nikdy nesmířil, až do své smrti však psal a účastnil se kulturního i veřejného života.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Thurberovy humoresky, bajky a kresby vyjadřují protiklad mezi naivitou jednotlivce a složitostí moderního světa, zejména na tématech jako je sexualita, psychoanalýza nebo problémy komuniace ve věku techniky. Za nepochybně humorným líčením se však téměř vždy skrývají i vážnější až tragické rysy. Thurberovo dílo charakterizují drobné soukromé příběhy, manželství jako nevyhlášená válka v malém nebo každodenní absurdity. Jeho typickým hrdinou je „malý člověk“ Walter Mitty, poněkud plachý a neurotický snílek, jehož identitu ohrožují jak agresivní ženy, tak lidské masy nebo technika, takže se často uchyluje do oblasti fantazie a denního snění.

Česky vyšlo[editovat | editovat zdroj]

  • Filozof a ústřice. Praha: Odeon 1979
  • Karneval. Praha: Ivo Železný 2000
  • Třináctery hodiny a dvě další pohádky. Praha: Paseka 2008
  • Zmatený muž na hrazdě : povídky, bajky a rady. Praha: Sfinx 1948

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]