James McCartney

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James McCartney
James McCartney při svém vystoupení v Fairfield Arts & Convention Center, během čtvrtého výročního víkendu pro světový mír a meditaci Davida Lynche v Fairfieldu v Iowě. 14. listopadu 2009
James McCartney při svém vystoupení v Fairfield Arts & Convention Center, během čtvrtého výročního víkendu pro světový mír a meditaci Davida Lynche v Fairfieldu v Iowě. 14. listopadu 2009
Základní informace
Rodné jméno James Louis McCartney
Narození 12. září 1977 (42 let)
Původ Londýn, AnglieAnglie Anglie
Žánry Rock
Povolání Zpěvák, skladatel, muzikant, sochař, aktivista
Nástroje Kytara, baskytara, mandolína, klavír, bicí
Aktivní roky 1997 – současnost
Příbuzná témata Paul McCartney, Linda McCartney, Mary McCartney, Stella McCartney, Heather McCartney, The Beatles
Rodiče Paul McCartney a Linda McCartneyová
Příbuzní Heather McCartney, Stella McCartney a Mary McCartney (sourozenci)
Web www.jamesmccartney.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Louis McCartney (* 12. září 1977 Londýn) je britský hudebník, skladatel a sochař, žijící v Londýně. Je jediným synem skladatele a bývalého člena The Beatles Paula McCartneyho a jeho první ženy, rockové fotografky a aktivistky za práva zvířat Lindy McCartney. Dne 21. září 2010 vydal James svoje první album pod názvem Available Light.

Hudební kariéra[editovat | editovat zdroj]

James hrál na kytaru a bicí na několika sólových albech svého otce, včetně Flaming Pie (1997) a Driving Rain (2001). Na albu Flaming Pie má v písni "Heaven on a Sunday" kytarové sólo. Na albu Driving Rain má v písni "Back In The Sunshine Again" další kytarové sólo a v písni "Spinning On An Axis" hraje na bicí. Obě tyto písně napsal společně se svým otcem. Dále hraje na sólovou kytaru také na posmrtném albu své matky, které vyšlo v roce 1998 pod názvem Wide Prairie.

V roce 2005 doprovázel svého otce na jeho turné The 'US' Tour po Severní Americe.

Dne 14. listopadu 2009 James poprvé vystoupil sám v Americe, a to sice ve Fairfield Arts & Convention Center, během čtvrtého výročního víkendu pro světový mír a meditaci Davida Lynche v Fairfieldu v Iowě.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

James se narodil v Londýně. Pojmenován byl po svém dědečkovi Jimovi McCartneym a po svém otci, jehož celé jméno zní James Paul McCartney, ale také po Lindině matce Louise Eastman Linder. Prvních dva a půl roku svého života strávil na cestách, zatímco jeho rodiče cestovali s jejich kapelou Wings. Po rozpadu kapely v roce 1980 se rodina usadila v Rye ve Východním Sussexu. Zde James navštěvoval místní státní střední školu Thomas Peacocke Community College. V roce 1989 se společně se svými staršími sestrami Mary McCartney a Stellou McCartney znovu připojil k rodičům na světové turné. Ve svém vzdělávání pokračoval s učitelem na cestách.

V roce 1993, při oslavách svých šestnáctých narozenin, si šel James s kamarády zaplavat do moře. Najednou se však zhoršilo počasí a vodní proudy ho začaly odnášet pryč. Když k místu dorazili Paul, Linda a Stella nikde už Jamese neviděli. Ten naštěstí za nedlouho sám doplaval ke břehu.

Dne 17. dubna 1998 v Tucsonu v Arizoně, byl James se svým otcem a sestrami u své matky, když zemřela na rakovinu prsu, která ji byla diagnostikována v roce 1995. Ten stejný rok absolvoval Bexhill College, blízko svého domova ve Východním Sussexu, kde pokračoval ve studiu umění.

V roce 1999 se James objevil na přehlídce své sestry Stelly. Byla to první přehlídka po smrti jeho matky.

V roce 1995 James představil svou sestru Mary televiznímu producentovi Alistairovi Donaldovi, za kterého se později provdala. James má šest synovců a dvě neteře: čtyři synové od Mary Arthur Alistair Donald (* 3. dubna 1999), Elliot Donald (*1. srpna 2002), Sam Aboud (*11. srpna 2008) a Sid (* 3. září 2011), od Stelly pak syn Miller Alasdhair James Willis (* 25. února 2005), její dcera Bailey Linda Olwyn Willis (* 8. prosince 2006), syn Beckett Robert Lee Willis (* 8. ledna 2008) a dcera Reiley Dilys Stella Willis (* 23. listopadu 2010). Stejně jako jeho starší nevlastní sestra Heather McCartney, žije i on poměrně soukromý život, na rozdíl od své sestry Stelly, která je známá módní návrhářka a Mary zase fotografka. James má ještě jednu mnohem mladší nevlastní sestru Beatrice Milly McCartney, která se narodila v roce 2003 Paulovi a jeho druhé ženě Heather Mills.

Hnutí za práva zvířat[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 James, který je vegan napsal dopis guvernérovi Wisconsinu, aby se pokusil zabránit společnosti Dairy Expo v prodeji mléka, s tím, že kravské mléko je pro telata a ne pro lidi.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku James McCartney na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]