Jablonecké Paseky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jablonecké Paseky
U Staré lípy 9
Základní informace
Charakter sídla část města
Domů 402
Lokalita
PSČ 466 02
466 04
Obec Jablonec nad Nisou
Okres Jablonec nad Nisou
Katastrální území Jablonecké Paseky (0,88 km²)
Zeměpisné souřadnice
Jablonecké Paseky
Jablonecké Paseky
Další údaje
Kód části obce 56031
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jablonecké Paseky (německy Bad Schlag) jsou městskou částí Jablonce nad Nisou v severních Čechách.

K místní části Jablonecké Paseky patří nejen celé katastrální území Jablonecké Paseky, ale ke jeho severnímu okraji přiléhající oblast zástavby na katastrálním území Mšeno nad Nisou (oblasti ulic Tichá, U Lesa, Jindřichovská, Pod Lesem až k Podhorské ulici). Místní část Jablonecké Paseky tak rozděluje na dvě části místní část Mšeno nad Nisou a z oblasti kolem ulic Lučanská, Zahradní a Konečná tak činí exklávu místní části Mšeno nad Nisou, ačkoliv katastrální území Mšeno nad Nisou je souvislé.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vsi s dnešním názvem Jablonecké Paseky pochází roku 1615. Tehdy se tato ves pod názvem Džbánov stala součástí kupní smlouvy mezi Jindřichem Otou z Vartemberka a tehdy nejbohatším šlechticem zemí Koruny České, Albrechtem Janem Smiřickým ze Smiřic. Touto smlouvou prodává Jindřich Ota z Vartemberka za 38 250 kop grošů českých, Albrechtu Janu Smiřickému ze Smiřic panství Malou Skálu, čtvrtinu města Turnova a asi 40 dalších vesnic na sever od Jizery, až po Jablonecko. Mezi výčtem obcí příslušejících ke smlouvě jsou rovněž obce Jablonec a Džbánov (později přejmenován na Bad Schlag a nyní Jablonecké Paseky).

Původně byly osadou, jež vznikla okolo roku 1687, nejspíše na místě vymýceného lesa. Zprvu patřily pod ves Vrkoslavice, poté pod Mšeno nad Nisou; od roku 1904 byly samostatnou obcí, po druhé světové válce byly připojeny k Jablonci, s nímž jsou dnes prakticky spojeny zástavbou panelových domů.

26. června 1766, navštívil Paseky císař Josef II. Na paměť jeho návštěvy zde bylo roku 1778 zasazena Císařská lípa, dosud bojující o život.

Roku 1894 byly Paseky napojeny na železniční trať Liberec - Tanvald a od 1. září 1904 do února 1959 sem jezdily i tramvaje.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]