Přeskočit na obsah

J. R. D. Tata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
J. R. D. Tata
Narození29. července 1904
Paříž
Úmrtí29. listopadu 1993 (ve věku 89 let)
Ženeva
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise (48°51′45″ s. š., 2°23′52″ v. d.)
Grave of Tata
Alma materCathedral and John Connon School
Povolánípodnikatel a pilot
OceněníPadma Vibhushan in trade & industry (1955)
Bharat ratna (1992)
medaile Daniela Guggenheima
Bessemerová zlatá medaile
RodičeRatanji Dadabhoy Tata a Suzanne RD Tata
PříbuzníSylla Petit[1] (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jehangir Ratanji Dadabhoy Tata (29. července 1904, Paříž, Francie29. listopadu 1993, Ženeva, Švýcarsko) byl indicko-francouzský podnikatel. Založil několik firem, které patřily nebo patří do holdingu Tata Group, např. Tata Motors nebo Air India (původně Tata Air Services). V roce 1929 se stal prvním pilotem v Indii.

Za svůj příspěvek k rozvoji indického průmyslu obdržel nejvyšší indická civilní vyznamenání Bharat Ratna a Padma Vibhushan a rovněž francouzský Řád čestné legie.

Jeho otcem byl indický podnikatel Ratanji Dadabhoy Tata, jeho matkou Francouzka Suzanne Brière, první žena, která v Indii řídila auto (v roce 1905). Jeho vzdáleným příbuzným byl pionýr indického průmyslu Džamšéddží Táta.

Díky tomu, že jeho matka byla Francouzka, strávil většinu dětství ve Francii a francouzština byla jeho mateřštinou. Matka mu však zemřela brzy, bylo jí 43 let. Poté byl poslán na studia do Spojené královstvíVelké Británie, chtěl studovat inženýrství v Cambridge. Jako francouzský občan byl však povolán do francouzské armády. V roce 1929 se francouzského občanství vzdal a stal se občanem Indie.

Dne 10. února 1929 získal první pilotní licenci, která byla v Indii vydána. Inspirací, která ho přivedla k létání, pro něj byl francouzský letecký konstruktér Louis Blériot. V roce 1909, když bylo JRD pět let, přeletěl Blériot jako první člověk na světě kanál La Manche.

V roce 1932 založil první indické komerční aerolinie, Tata Airlines. V roce 1946 se staly indickým národním dopravcem Air India, v roce 1953 je vláda D. Néhrua znárodnila.

Do společnosti Tata Sons byl přijat jako neplacená síla v roce 1925. V roce 1938 ve věku 34 let byl zvolen ředitelem Tata Sons, a stal se tak lídrem největšího průmyslového holdingu v Indii. Společnost Tata Group pak úspěšně řídil desítky let, a přitom dbal na vysoký etický standard - odmítal např. podplácení politiků. Hodnota aktiv firmy pod jeho vedením vzrostla ze 100 mil. dolarů na více než 5 miliard. Začínal v době, kdy holding sestával ze 14 firem, o půl století později, když odcházel, jich bylo 95.

  1. Dostupné online. [cit. 2019-08-27].

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]