Džamšéddží Táta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Džamšéddží Táta
JNTata.jpg
Narození 3. března 1839
Navsari
Úmrtí 19. května 1904 (ve věku 65 let)
Bad Nauheim
Místo pohřbení hřbitov v Brookwoodu
Národnost Pársové
Alma mater Bombajská univerzita
Elphinstone College
Děti Dorabji Tata
Ratanji Tata
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Džamšéddží Nušírvándží Tata (જમશેદજી તાતા) (často se i v českém tisku používá anglický přepis jména Jamsetji Tata; 3. března 1839, Navsari, Gudžarát19. května 1904 Bad Nauheim, Německo) byl indický podnikatel a průmyslník, přezdívaný otec indického průmyslu.[1] Položil základy dnešního konglomerátu Tata Group, který v Indii patří k největším.

Narodil se do pársovské kupecké rodiny. Vystudoval Bombajskou univerzitu. Po studiích pracoval v otcově firmě, pro firmu pracoval i v Hongkongu, Šanghaji či Londýně.[2] V 29 letech se osamostatnil, zakoupil zkrachovalý mlýn a přeměnil ho na přádelnu bavlny.[1] Tu za dva roky s velkým ziskem prodal a začal zakládat další přádelny. Cestoval také do Anglie, kde se zajímal o nejnovější technologie zpracovaní bavlny, a do Egypta, kde se zajímal o nejnovější trendy v pěstování bavlny. Jeho společnost postupem času rostla.[2]

Jeho cílem bylo vybudovat v Indii železárnu a ocelárnu, vzdělávací ústav světové úrovně, pětihvězdičkový hotel a vodní elektrárnu. Do jeho smrti v roce 1904 se mu podařilo splnit třetí přání, když v roce 1903 byl otevřen pětihvězdičkový hotel Tádž Mahal v Bombaji.[1] V budování rodinné firmy pokračovali synové Doráb Džamšet Táta a Ratan Doráb Táta i jeho bratranec Ratan Dádábháí Táta.[3] V roce 1907 byla založili ocelárnu Tata Steel a kolem ní město později pojmenované Džamšedpur, v roce 1909 univerzitu Indian Institute of Science a v roce 1910 vodní elektrárnu, základ dnešní Tata Power.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]