Džamšéddží Táta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Džamšéddží Táta
Narození3. března 1839
Navsari
Úmrtí19. května 1904 (ve věku 65 let)
Bad Nauheim
Místo pohřbeníBrookwoodský hřbitov
Alma materBombajská univerzita
Elphinstone College
Povolánípodnikatel
Nábož. vyznánízoroastrismus
ChoťHirabai Daboo
DětiDorabji Tata
Ratanji Tata
RodičeNusserwanji Ratan Tata[1] a Jeevanbai Tata[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Džamšéddží Nušírvándží Táta (જમશેદજી તાતા) (často se i v českém tisku používá anglický přepis jména Jamsetji Tata; 3. března 1839, Navsari, Gudžarát19. května 1904 Bad Nauheim, Německo) byl indický podnikatel a průmyslník, přezdívaný otec indického průmyslu.[2] Položil základy dnešního konglomerátu Tata Group, který v Indii patří k největším.

Narodil se do pársovské kupecké rodiny. Vystudoval Bombajskou univerzitu. Po studiích pracoval v otcově firmě, pro firmu pracoval i v Hongkongu, Šanghaji či Londýně.[3] V 29 letech se osamostatnil, zakoupil zkrachovalý mlýn a přeměnil ho na přádelnu bavlny.[2] Tu za dva roky s velkým ziskem prodal a začal zakládat další přádelny. Cestoval také do Anglie, kde se zajímal o nejnovější technologie zpracovaní bavlny, a do Egypta, kde se zajímal o nejnovější trendy v pěstování bavlny. Jeho společnost postupem času rostla.[3]

Jeho cílem bylo vybudovat v Indii železárnu a ocelárnu, vzdělávací ústav světové úrovně, pětihvězdičkový hotel a vodní elektrárnu. Do jeho smrti v roce 1904 se mu podařilo splnit třetí přání, když v roce 1903 byl otevřen pětihvězdičkový hotel Tádž Mahal v Bombaji.[2] V budování rodinné firmy pokračovali synové Doráb Džamšet Táta a Ratan Doráb Táta i jeho bratranec Ratan Dádábháí Táta.[4] V roce 1907 založili ocelárnu Tata Steel a kolem ní město později pojmenované Džamšedpur, v roce 1909 univerzitu Indian Institute of Science a v roce 1910 vodní elektrárnu, základ dnešní Tata Power.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]