Jüe Fej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jüe Fej
岳飞像.jpg
Narození24. března 1103
Tangyin County
Úmrtí27. ledna 1142 (ve věku 38 let)
Chang-čou
Příčina úmrtípoprava stětím
Místo pohřbeníChrám Jüe Feje
Povoláníbásník a voják
Manžel(ka)Li Shi (Wife of Yue Fei)
DětiJüe Jün
Jüe Jin-pching
Yue Lei
Yue Lin
Yue Zhen
Yue Ting
RodičeYue He a Yao Shi (Mother of Yue Fei)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Socha Jüe Feje v jeho chrámu v Chang-čou s výzvou „Vraťte moje řeky a hory!“

Jüe Fej (čínsky pchin-jinem Yuè Fēi, znaky zjednodušené 岳飞, tradiční 岳飛; 23. března 110327. ledna 1141) je čínský národní hrdina a generál, který se ve druhé čtvrtině 12. století proslavil jako vůdce obrany čínské říše Sung proti invazi džürčenské říše Ťin.

Sungský vojevůdce[editovat | editovat zdroj]

Roku 1125 vypukla válka mezi čínskou říší Sung a džürčenskou říší Ťin v Mandžusku. Roku 1226 ťinská armáda dobyla sungské hlavní město Kchaj-feng, zajala sungského císaře Čchin-cunga i jeho otce, bývalého císaře Chuej-cunga a obsadila Severočínskou nížinu.

Jeden ze synů Chuej-cunga, Čao Kou (po smrti obdržel chrámové jméno Kao-cung), se v Chang-čou prohlásil císařem a začal organizovat obranu jižní Číny proti útočníkům. Do čela armády postavil generála Jüe Feje. Jüe Fej šikovnými manévry v jihočínských předhůřích a horách zastavil útoky džürčenské jízdy a vybojoval na nich zemi až ke břehům Chuang-che a Chuaj-che. Jüe Fejovi je připisováno zavedení efektivní taktiky boje proti jízdě použitím vojáků vyzbrojených zbraněmi s dlouhými čepelemi a píkami s háky. Základem jeho úspěchů byla pevná kontrola nad profesionálními vojsky pod jeho velením a relativní nezávislost na centrální vládě.

V bojích s Džürčeny Jüe Fej přecenil své možnosti a stal se vůdcem „válečné strany“ v sungské vládě. Její cíle byly v rozporu se snahou oponentní skupiny vedené Čchin Chuejem o obnovu země poškozené mnohaletými boji. Nakonec byl roku 1141 uvězněn, oficiálně pro neuposlechnutí rozkazů, a zabit. S říší Ťin pak Kao-cung podepsal mírovou smlouvu ze Šao-singu.

V čínské lidové tradici se Jüe Fej stal zosobněním věrnosti, naproti tomu Čchin Chuej příkladem zrádce. Oficiální životopis generála, sestavený šedesát let po jeho smrti byl zařazen do dějin říše Sung Sung-š’. V 18. století získal popularitu román o Jüe Fejovi patřící do žánru wu-sia.

Jüe Fej, je líčen v knize Wu-šuang pchu (neboli Seznam jedinečných hrdinů).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Юэ Фэй na ruské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FOSTER, Robert W. Yue Fei, 1103–1141. In: HAMMOND, Kenneth James. The Human Tradition in Premodern China. Wilmington, Del.: Scholarly Resources, 2002. ISBN 0842029591, ISBN 9780842029599. S. 93–110. (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Jüe Fej na Wikimedia Commons
  • Cultural China. Yue Fei - Chinese Patriotic General [online]. Shanghai: Cultural China (cultural-china.com) [cit. 2014-01-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-07-14. (anglicky)